Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35029 lidí


Jana Brázdilová, 4. říjen 2010
Brusel čelí vlně protestů proti škrtům Evropská unie
Dnešní den má být zkouškou síly. Evropská odborová konfederace (ETUC) svolala do Bruselu, kde sídlí unijní instituce, manifestanty z celé Evropy.

 Svou přítomností mají ukázat zasedajícím ministrům financí a hospodářství sedmadvacítky sílu odporu proti škrtům ve vládních výdajích. Odborům na ukázce síly hodně záleží - až dosud žádná vláda ze svých úsporných plánů nijak významně neslevila.

ETUC má ještě jeden důvod svolat manifestaci do Bruselu. Stávky a protestní pochody zatím neměly až na výjimky masovou podporu, nejčastěji demonstrovali zaměstnanci veřejného sektoru, kteří snižování vládních výdajů pociťují bezprostředně na svých příjmech.

Pokud se do Bruselu zmobilizuje 80 tisíc až sto tisíc lidí, bude to úspěch - ale v Evropské unii, kde žije na půl miliardy obyvatel, jen relativní. Na výzvu odborů v desetimilionovém Česku se minulý týden v Praze sešla takřka polovina z tohoto počtu.

Proč protesty netáhnou

V minulém desetiletí bývaly protesty proti vládním reformám mnohem úspěšnější. Odpor proti opatrným reformám v letech 1995 až 1997 ve Francii dokázal na dlouhé týdny zablokovat železniční provoz a nakonec vedl k předčasným volbám, ve kterých zvítězila levice. Dnes prezident Nicolas Sarkozy nehodlá od svého klíčového bodu, reformy důchodového systému, ustoupit.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 307
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář