Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35110 lidí


Jana Brázdilová, 29. říjen 2010
Na zboží musí být podle Evropského parlamentu jasně uvedeno, odkud pochází
Nevládní zemědělské a potravinářské organizace v Česku se nesloučí do jedné, jak před časem navrhla takzvaná Iniciativa zemědělských a potravinářských producentů. Zájmy a názory jednotlivých subjektů jsou totiž natolik rozdílné, že spojení není možné.

Podle iniciativy, k níž se připojilo již 683 podniků s celkovým ročním obratem 119 miliard korun a 42.000 zaměstnanců, by spojení nevládních organizací a svazů do jednoho subjektu výrazně posílilo jeho vyjednávací pozici vůči státu či Evropské unii. U samotných uskupení však návrh narazil na odpor.

"My jsme se k tomu stavěli pozitivně. Ten návrh však vzbuzoval takové vášně a takové pnutí, které není v této době v našem zájmu," řekl prezident největší nevládní zemědělské organizace Agrární komory Jan Veleba, který podle svých slov na čtvrtečním představenstvu AK vyzval k uklidnění rozepří mezí jednotlivými organizacemi.

"Tento bod jsme nechali úplně bez odezvy jako totální ignoraci. On totiž napáchal zlou krev i mezi samotnými signatáři," odpověděl na dotaz ČTK předseda Asociace soukromého zemědělství, sdružující především soukromě hospodařící sedláky, Josef Stehlík.

"Každý má trochu specifické zájmy. Představa, aby se tyto subjekty spojily do jedné organizace, tak jak to bylo navrhováno, je nerealizovatelná," uvedl tajemník Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Svaz hájí zájmy velkých zemědělských podniků vzniklých z předlistopadových JZD. Jeho členové hospodaří zhruba na 40 procentech zemědělské půdy v zemi.

Kvůli rozdílným zájmům jednotlivých organizací byla od zveřejnění návrhu proti také Potravinářská komora, ačkoliv její mluvčí Dana Večeřová připustila, že existuje mnoho společných postojů. Potravinářská komora i Zemědělský svaz jsou zároveň členskými organizacemi Agrární komory.

"To vůbec není podstata (slučování organizací) naší iniciativy, podstata je řešení šesti témat," řekl ČTK hlavní organizátor iniciativy Zdeněk Jandejsek z holdingu Rabbit Trhový Štěpánov. "Čím bude organizací víc, tím se bude hůře prosazovat věc," poznamenal však.

Výrobci v dokumentu požadují zastavení úbytku živočišných výrob, důslednější kontrolu dovážených potravin a vyjednání rovných dotačních podmínek pro zemědělské podniky v EU po roce 2013. Podnikatelé volají po omezení byrokracie a duplicitních kontrol.

Mezi zakládajícími členy iniciativy jsou také například majitel největší tuzemské agropotravinářské skupiny Agrofert Holding Andrej Babiš či šéf předního zemědělského podniku Agro Měřín Gabriel Večeřa.

Podnikatelé už ministerstvu zemědělství předali některé návrhy a podle všeho mají úspěch. Ministr Ivan Fuksa je prý například ochoten zmírnit normy pro české potraviny a hodlá výrazně posílit jejich marketingovou podporu.


 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 360
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář