- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Sněmovna schválila omezení fotovoltaiky
Poslanci dnes schválili novelu, která omezuje podporu fotovoltaiky. Elektřina tak podle premiéra Petra Nečase příští rok zdraží pro domácnosti i firmy maximálně o 5,5 procenta. S omezením podpory nesouhlasí investoři do solárních elektráren, kteří se bojí, že část z nich zkrachuje.
Elektřina ze slunečních elektráren, uvedených do provozu letos a loni, bude podle schválené novely po dobu tří let podléhat dani 26 procent. Bezplatné emisní povolenky budou zdaněny 32 procenty a zvýší se poplatky za zábor zemědělské půdy. Daň se nebude vztahovat na solární elektrárny na střechách a budovách s nejvyšším instalovaným výkonem 30 kilowatt.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace označila schválení novely za chybný krok. "Rozhodnutí o drakonické regulaci bylo uděláno na základě chybných čísel a v neuvěřitelném chvatu a zmatku. Dopady pro Českou republiku budou drastické: jak z hlediska negativní image ČR na finančních trzích, tak i kvůli nevyhnutelné hrozbě několikasetmiliardových arbitráží. Investoři již nebudou moci ČR jakkoli důvěřovat a zdraží se tím pro ČR dlouhodobé úvěry," uvedl mluvčí fotovoltaické asociace Jan Hlaváč. Upozornil, že v příštím roce bude avizované zdražení elektřiny kompenzovat pokles ceny tzv. silové elektřiny.
Vláda odhaduje, že bez jakéhokoliv zásahu by kvůli podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů mohla elektřina pro domácnosti zdražit v příštím roce o více než desetinu a pro firmy téměř o pětinu.
Zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy má státu vynést až 1,7 miliardy korun. Srážková daň na tržby z prodeje elektřiny má vynést 4,2 miliardy a darovací daně 4,8 miliardy korun. Celkem by tak stát získal 10,7 miliardy korun, další miliarda má přijít ze státního rozpočtu. Od roku 2013 by stát financoval podporu této elektřiny nikoli jen z darovací daně, ale přímo z prodeje emisních povolenek určených na léta 2013 až 2020.
Peníze, které stát z této daně získá, vrátí distributorům, kteří musejí solární elektřinu vykupovat za vyšší cenu. Ti pak budou výměnou za to konečným spotřebitelům účtovat nižší cenu elektřiny.