- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Schodek agrárního obchodu opět vzrostl
Údaje vyplývající z celní statistiky Českého statistického úřadu poskytl Zemědělský svaz ČR. Dovoz zemědělských produktů a potravin za prvních devět měsíců roku do Česka vzrostl téměř o čtyři miliardy korun na 103,2 miliardy. Hodnota vyvezeného zboží 79 miliard Kč byla o 3,5 miliardy korun vyšší než loni.
Podle odhadů svazu by schodek agrárního zahraničního obchodu za celý letošní rok měl činit přibližně 32 miliard Kč. To by znamenalo jeden z nejhorších výsledků v historii. Hodnota dovezeného zboží má být vůbec nejvyšší v dějinách státu. Saldo je záporné nepřetržitě od roku 1994. Největší bylo v roce 2006, agrární obchod České republiky tehdy skončil s deficitem více než 34 miliard korun.
"Dochází k silnému poklesu vývozu obilovin," řekl předseda svazu Miroslav Jirovský. Zatímco loni se z ČR vyváželo v průměru 200.000 tun obilí měsíčně, Jirovský předpokládá, že v posledních třech měsících letošního roku průměr klesne pod 100.000 tun. Od ledna do září loňského roku se přebytek obchodu s obilím blížil 5,5 miliardy korun, letos činil 3,6 miliardy Kč.
Letos se zatím zhoršovala záporná bilance obchodu s masem a droby, schodek zde přesáhl devět miliard Kč. Schodky se prohloubily také v obchodě s ovocem a ořechy a zeleninou. V obou případech již přesahují 6,5 miliardy korun, zároveň se jedná o nejčastěji dovážené komodity. Přebytek naopak vzrostl v obchodě se živými zvířaty, o téměř 400 milionů korun na 2,3 miliardy Kč.
Nejvíce vyváženými komoditami byly letos zatím mléko, vejce a med. Jejich dodávky do zahraničí měly hodnotu 10,2 miliardy korun a vzrostly o více než 700 milionů Kč. Dovoz těchto potravin se zvýšil o více než 800 milionů na 8,4 miliardy korun. Přebytek tak oproti loňskému roku mírně klesl na 1,8 miliardy Kč. Druhou nejvýznamnější exportní položkou byly nápoje a lihoviny, kterých bylo vyvezeno za 7,5 miliardy korun.
Za celý loňský rok byl agrární zahraniční obchod České republiky ve schodku 29,7 miliardy korun. Z tuzemska se vyvezlo zboží za 104,3 miliardy korun, hodnota dovozů vystoupala na rekordních bezmála 134 miliard Kč. Jirovskému se nelíbí zejména fakt, že se z Česka vyváží především nezpracovaná surovina, jako například obilí či živá zvířata, naopak se dováží především hotové výrobky s vysokou přidanou hodnotou.
Rostoucí dovozy potravin dlouhodobě kritizují jejich tuzemští výrobci, kvalita dováženého zboží je podle nich často nízká a značení původu nejasné. Volají proto po přísnějších kontrolách potravin mířících na český trh.