Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35104 lidí


Josef Radílek, 21. březen 2011
Česká republika již není soběstačná v produkci mléka
Česká republika již není soběstačná v produkci mléka. Výroba mléka v přepočtu na osobu loni dosáhla 238 litrů, průměrná spotřeba je přitom zhruba o 12 litrů vyšší. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl Zemědělský svaz ČR.

Podle odhadů svazu Česká republika v aktuálním kvótovém roce, který trvá od začátku loňského dubna do konce letošního března, nenaplní národní kvótu na produkci mléka ve výši 2,83 miliardy litrů téměř z deseti procent. Kvóty nesplňuje většina zemí Evropské unie.

"Ve kvótovém roce 2010/2011 klesne produkce mléka asi o 2,2 procenta," uvedl předseda svazu Miroslav Jirovský. Dodal, že výroba mléka klesla zejména v důsledku poklesu stavů dojných krav meziročně o 15.000 na zhruba 369.000 kusů. V roce 1990 se přitom v Česku chovalo 1,25 milionu dojnic. Klesající produkci nedokáže zabránit ani obrovský nárůst užitkovosti zvířat v posledních 20 letech.

Ministerstvo zemědělství ale v reakci uvedlo, že uvedená data nekorespondují s údaji, které má k dispozici MZe. "Podle předběžných údajů za rok 2010 vychází soběstačnost vypočítaná z poměru výroby mléka a celkové domácí spotřeby mléka v roce 2010 na 118,9 procenta. V případě, že se tento údaj bude posuzovat z pohledu poměru nákupu a spotřeby vychází soběstačnost 102,5 procenta. Spotřeba mléka a mléčných výrobků (v hodnotě mléka bez másla) v roce 2010 je podle předběžných údajů nižší oproti roku 2009 o 2,3 procenta," sdělila mluvčí MZe Tereza Dvořáčková.

Ministerstvo očekává, že se přidělená vnitrostátní kvóta mléka v ČR nevyčerpá, předběžný výhled plnění je 90,5 procenta. Dalším faktorem, který ovlivnil nečerpání kvóty je i skutečnost, že vlivem dopadů ekonomické krize docházelo v ČR k rušení celých chovů dojných krav. Rovněž se snížil počet držitelů kvót, tzn. producentů mléka. Růst užitkovosti byl meziročně nízký, pouze 0,5 procenta, uvedlo ministerstvo.

Podle Zemědělského svazu ČR se tržby za mléko zemědělcům snížily meziročně o čtyři miliardy na 16 miliard Kč, a to i přesto, že zejména v posledních měsících ceny mléka rostly. Česko ve zvyšování ceny zaostává za svými západními sousedy. Zatímco v Německu jeho průměrná výkupní cena překročila hranici osmi korun již loni srpnu, v ČR až v prosinci. Významný vliv na to má skutečnost, že v EU se nadpoloviční mléka zpracuje v mlékárnách, které vlastní sami zemědělci, míní Jirovský.

Ředitel společnosti Agro Jesenice Josef Kubiš minulý týden ČTK řekl, že současná farmářská cena mléka je zhruba na stejné úrovni jako před 12 lety. Upozornil, že produkce mléka stále není zrovna ziskovým oborem. Ani v nejbližších letech patrně v tuzemsku mlékáren patřících farmářům příliš nepřibude. Podle Jirovského je to velký problém, protože schází kapitál. Podotkl, že zemědělci peníze utratí na investicích, které si žádají přísné unijní ekologické předpisy.

Podle v prosinci zveřejněného návrhu Evropské komise by se producenti mléka v EU měli do budoucna moci sdružovat do velkých organizací, které dojednají smlouvy se zpracovateli. Organizace producentů bude moci postihnout až 33 % produkce jednotlivého členského státu anebo 3,5 procenta produkce v celé unii. Měla by se tak zlepšit jejich pozice při vyjednávání se zpracovateli a mohli by dosáhnout lepších výkupních cen.

V roce 2009 prudký propad výkupních cen mléka vyhnal zemědělce do ulic v celé EU, včetně ČR. Producentům mléka z některých zemí se navíc nelíbí, že unie neustále kvóty na produkci mléka zvyšuje a v roce 2015 je hodlá úplně zrušit. EK ani členské státy ovšem od tohoto záměru nehodlají ustoupit. V sezoně 2009 až 2010 kvóty překročily jen výrobci v Dánsku, Nizozemsku a na Kypru.

Česká republika v posledních letech ztratila soběstačnost u řady komodit živočišného původu. Domácí výroba nedokáže naplnit například poptávku po drůbežím mase a vejcích, téměř polovina vepřového již pochází z dovozu. Výjimkou je naopak hovězí maso. Zde je to však způsobeno výrazným poklesem jeho spotřeby. 

Zdroj: ČTK


Hodnocení => průměr 419
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář