- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Nesrovnalosti s prodejem půdy nájemcům
BRNO - Čeští farmáři požadují po ministru zemědělství Petru Zgarbovi, aby opět umožnil prodej státní půdy nájemcům, kteří na ní hospodaří. Chtějí tak revokovat usnesení Pozemkového fondu z 21. července, umožňující nyní spekulativní nákupy zemědělské půdy s pomocí nakoupených restitučních nároků.
"K vypořádání zůstaly pozemky asi za dvě miliardy korun," řekl novinářům prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Ministerstvo zemědělství spekulativní nákupy restitučních
nároků považuje za problém, řekl Hugo Roldán z tiskového oddělení. Podle něho již začal ministr Zgarba připravovat novelu zákona o půdě, která by takovým obchodům měla zamezit.
Celkový objem vyrovnaných restitučních nároků je podle Veleby zatím 5,3 miliardy korun. "Přímé restituce bohužel řada lidí neuplatnila a prodala je spekulantům," upozornil Veleba. Kvůli náhradě skutečných majetkových křivd tak nyní odhadem žádá jen asi v 15 procentech o půdu skutečný restituent. Zbytek je nyní podle Agrární komory předmětem spekulací.
Předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeněk Koubek upozornil, že zakoupený restituční nárok může spekulant uplatnit v kterémkoli katastru. "Pokud na pozemky ale získal zemědělec dotaci a Pozemkový fond dá jako prvnímu v pořadí půdu 'restituentovi', hrozí nucené vrácení dotace, a to až ve výši 200 procent," zdůraznil Koubek.
Jako příklad uvedl pozemky v katastrálním území Hatě na Znojemsku, kde se o nákup půdy strhla mezi spekulanty doslova bitva. Poměrně levnou státní půdu mohli nákupčí prodat dále až se stonásobným ziskem, aniž by na ní chtěli někdy hospodařit. Počet spekulantů, kteří nakupují od lidí jejich restituční nároky na půdu, odhadl Koubek v celé zemi asi na 200, a patří sem realitní kanceláře či sdružení právnických osob.
"Situace je pro nás absolutně nepřijatelná, stejně jako úvahy o případném posunutí restituční tečky za 31. prosinec 2005," řekl dále Veleba. Patnáctiletou dobu k přihlášení restitučních nároků totiž zemědělci považují za dostatečně dlouhou.
Prezident Agrární komory zopakoval, že tuzemské zemědělství je v kritickém stavu, masivně se zvyšují dovozy vajec, hovězího a vepřového masa. O situaci chtějí farmáři v nejbližší době jednat s premiérem Jiřím Paroubkem a se zástupci parlamentních klubů. V
případě neúspěchu nevyloučili ani přípravu protestních akcí, jimiž by politiky na své problémy upozornili.