- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Návrh zákona o podporovaných obnovitelných zdrojích energie
Kromě jiného sjednocuje způsoby podpory pro všechny druhy podporovaných zdrojů energie, kam spadají mimo jiné obnovitelné zdroje a kombinovaná výroba tepla a elektřiny.
Nový zákon má již své odpůrce. Například ekologické organizace Duha a Calla tvrdí, že jeho přijetí by zcela zastavilo nové instalace solárních panelů na střechách rodinných domů nebo malých firem na příštích deset let.
Poslanec Robin Böhnisch prohlásil, že zákon by kromě jiného snížil atraktivitu ČR pro zahraniční investory, a navrhl ho proto buď vrátit vládě k dopracování, nebo zamítnout. Jeho stranický kolega Václav Zemek prohlásil, že v té podobě, v jaké je zákon předložen, nemůže přinést nic nového. Předlohu kritizoval také poslanec Josef Novotný. Vadilo mu například, že se jeho součástí stává Národní akční plán pro obnovitelné zdroje, který stanovuje roční limity pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Podle něj se zákon nedá opravit, připojil se proto k návrhu na jeho vrácení. Poslanci však ani jeden z těchto návrhů neschválili. Předlohu naopak propustili do druhého čtení, kde se jí nyní budou zabývat hned tři sněmovní výbory. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek poslance ujišťoval, že zákon není v rozporu s evropským právem, ani příslušnou unijní směrnicí. To podle něj potvrdila i jednání s patřičnými místy.
Zákon například zavádí povinnost výrobců solárních panelů od roku 2014 zajistit financování likvidace těchto panelů. Umožní také, aby elektřinu z obnovitelných zdrojů od příštího roku vykupovali dva až tři obchodníci, které vybere ministerstvo průmyslu. Nahradit mají distribuční firmy, které proud vykupují nyní. Zákon zavádí pravidlo, že provozovatelé přenosové soustavy a operátor trhu nesmí obchodovat s elektřinou. To má platit pro výrobu elektřiny z nových obnovitelných zdrojů vzniklých po účinnosti zákona, i z těch uvedených do provozu předtím. Nový zákon také navazuje na některé zákony schválené v loňském roce. V příštích dvou letech nadále počítá s 26procentní daní z vyrobené energie z fotovoltaických elektráren. Poprvé byl tento odvod zaveden v letošním roce, aby se tím omezilo zdražení elektřiny pro konečné spotřebitele, které hrozilo v důsledku prudkého rozvoje solárních elektráren.