Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 13. září 2005
Zemědělci chtějí znovu otevřít vstupní jednání s Bruselem

ŽIDLOCHOVICE – Zemědělci z Agrární komory České republiky požádali v Bruselu prezidenta nevládní zemědělské evropské organizace COPA Rudolfa Schwarzköpa o řešení diskriminace nových členských zemí.

Podle nich nízké podpory vedou k tomu, že potraviny a zemědělské produkty vyráběné v tuzemsku jsou nekonkurenceschopné. Rudolf Schwarzböck přijal pozvání a s představiteli AKČR, Zemědělského svazu a Českomoravského svazu podnikatelů v zemědělství se sešel na zámku v Židlochovicích uplynulé pondělí. Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR jej především informoval o závěrech jednání V-4, které se konalo  v uplynulém týdnu na Slovensku.

Znovuotevření vstupních jednání s Evropskou unií ve věci dotací zemědělcům požaduje česká Agrární komora spolu se svými sesterskými komorami na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Farmáři prý nejsou kvůli špatně vyjednaným podmínkám schopní konkurence, což podle nich vede ke snižování stavů zvířat a rostoucímu dovozu surovin. Jen v ČR se zvedly dovozy vajec od ledna do července až desetinásobně. "Je to ale běh na delší trať," přiznal prezident Agrární komory ČR Jan Veleba po dnešním jednání s prezidentem evropské profesní farmářské organizace COPA Rudolfem Schwarzböckem. Cílem první schůzky bylo podle Veleby seznámit nového šéfa COPA, proč je zemědělství v nově přijatých zemích na ústupu. U jednotlivých oborů může totiž špatně nastavená dotační politika vést až k jejich pádu. "Myslíme si, že by ČR měla rychle přijmout antidumpingová opatření proti dovozu levných vajec," prohlásil šéf české agrární komory.

Schwarzböck odmítl komentovat úvahy o možné diskriminaci s poukazem na to, že vstupní podmínky si každý stát vyjednal sám. Připustil však lobbování ve prospěch i českých zemědělců. "Naším cílem je vystupovat na trhu EU jednotným hlasem," uvedl prezident COPA. Změny v zemědělské politice unie pak označil za nezbytnou, protože obor by se dostal pod natolik velký tlak, že by to mohlo všem způsobit velké potíže.

Rozdíly v cenách zemědělské produkce, na které upozorňovala česká Agrární komora, považuje Schwarzböck za výsledek činnosti politiků, kteří se obávali reakcí svých daňových poplatníků. "Podle mých informací se však ceny výrazně snižují, například v Rakousku jsou velmi podobné s českými," uvedl.

Zemědělci zemí takzvané Visegrádské čtyřky (V-4) jsou však stále přesvědčeni, že je nerovné podmínky likvidují. Budou proto dále jednat nejen na úrovni svých profesních organizací, ale i s vládami a nevylučují ani případné protestní akce.


Hodnocení => průměr 394
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář