- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Výrazná kritika plánů EU pro biopaliva
Plán EU na omezení biopaliv byl ostře kritizován na energetické konferenci v německém Herrschingu.
„EU je na špatné cestě“. Těmito slovy Franz Kustner, předseda Svazu bavorských zemědělců v Horním Falcku minulý týden na energetické konferenci v Herrschingu varoval před – z jeho pohledu – fatálními plány EU pro biopaliva.
Pokud bude po vůli byrokratů v Bruselu, bude do motorové nafty přimícháváno méně biopaliv první generace (bionafty, popř. etanolu). Evropská komise odůvodňuje svůj krok bojem proti hladu ve světě. Pěstování energetických rostlin konkuruje produkci potravinářských plodin o sotva postačující plochy. Proto evropský komisař pro energetiku Günter Oettinger mimo jiné navrhuje méně podporovat paliva první generace a zaměřit pozornost na druhou generaci. Tato biopaliva budou získávána především z rostlinných zbytků, které nemohou být využívány k produkci potravin. Patří sem například sláma.
Z pohledu Franze Kustnera však hlad není důsledkem produkce biopaliv. „Téma je mnohem komplexnější“, tvrdí předseda. Tak například prekérní situace v některých oblastech Afriky je způsobena mimo jiné špatnými politickými rozhodnutími.
Pokud Brusel své plány prosadí, objeví se podle Kustnera problémy zcela jiného druhu: Jako vedlejší produkt výroby biopaliv vznikají bílkovinná krmiva – mimo jiné řepkové pokrutiny a obilné výpalky, které nahrazují drahé dovozy sóji ze zámoří. Omezení přimíchávání biopaliv tak povede ke zdražení krmiv.
Zdroj: ÚZEI