- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Agrární komora ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů - Prohlášení
České zemědělství prošlo, od roku 1990 do dnešních dnů, zásadní transformací a restrukturalizací. Vytvořila se zcela nová struktura zemědělských podniků. Vznikly zemědělské farmy různých velikostí, výrobního zaměření i forem vlastnictví. Počet pracovníků v zemědělských podnicích se radikálně snížil.
Došlo k rozsáhlé restituci zemědělského majetku, stát privatizoval movitý i nemovitý majetek bývalých státních statků, transformovala se i bývalá JZD. V zemědělství vznikla zcela nová struktura.
Ke stabilitě a rozvoji, zejména farem vzniklých privatizací státních statků, mimo jiné chybělo a chybí, i po 10-15 letech hospodaření, možnost nákupu státní půdy v souladu a v rozsahu vládou schválených privatizačních projektu.
Celý proces prodeje státní půdy doprovází od samého začátku snaha zásadním způsobem zpochybnit tyto schválené privatizační projekty, nedodržet sliby, že bude farmářům k privatizovanému majetku prodána i státní zemědělská půda.
Toto úsilí, kterého jsme svědky probíhá prý v zájmu restituentů, kteří nemají dosud vypořádané restituční nároky. Je třeba se objektivně podívat na to o jaké "restituenty" se jedná. V zájmu koho se někteří členové presidia Pozemkového Fondu snaží obejít i platné zákonné normy. Dobře víme,
že 80-85% restituentů, kteří žádají o vydání zemědělské půdy nejsou ti restituenti, kteří právem
získali restituční nároky, eventuelně jejich dědicové, ale jsou to podnikatelé, kteří spekulativně restituční nároky nakoupili, se zemědělstvím nemají nic společného a silou peněz prosazují své zcela specifické zájmy. Druhou skupinou také "restituentů" jsou zahraniční firmy, které touto cestou obcházejí české zákony a získávají tak zemědělskou půdu ve značném rozsahu a to zejména
v přihraničí.
Agrární komora ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů žádají ministra zemědělství ČR, jako předsedu presidia Pozemkového Fondu, aby učinil taková opatření, aby restituční proces byl vrácen ke svému původnímu účelu, to je napravení křivd a vrácení půdy původním vlastníkům, aby našel způsob jak zamezit masovým spekulacím se zemědělskou půdou a obcházení našich zákonů.
Nakoupený restituční nárok nesmí byt privilegovaným zbožím na trhu s půdou, ani nesmí nahrazovat české občanství.
K tomu je prvním krokem revokace usnesení presidia Pozemkového Fondu z 21.července 2005 a důsledné dodržovaní zákona 95/99 sb. a jeho novel.
Agrární komora ČR Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů
Ing. Jan Veleba prezident Ing. Zdenek Koubek předseda
Dne: 13.9.2005