- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Divoká prasata - odlov v roce 2015
Díky opatřením MZe se zvýšil odlov divokých prasat, a to meziročně o 16 tisíc
Počet ulovených divokých prasat se v mysliveckém roce 2014, který končí v březnu, zvýšil na zhruba 169 tisíc kusů. To je o 16 tisíc víc než v předchozím roce. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ke zvýšenému odlovu pomohla opatření Ministerstva zemědělství spočívající například ve finanční podpoře na odchytová zařízení.
„Ministerstvo zemědělství řeší problematiku přemnožení a škod, které způsobují některé druhy spárkaté zvěře, zejména prase divoké a siky japonského. Je to dlouhodobý problém, který dělá velké potíže zemědělcům a lesníkům. Proto připravujeme vyhlášku, která by měla umožnit celoroční lov prasete divokého bez ohledu na věk a pohlaví. Také se nám podařilo zajistit peníze na nákupy a instalace odchytových zařízení. Příspěvek 8000 korun na pořizování odchytových zařízení na divoká prasata Ministerstvo poskytuje prostřednictvím krajských úřadů,“ řekl ministr Marian Jurečka.
Prostřednictvím krajských úřadů a obecních úřadů obcí s rozšířenou působností MZe iniciuje a bude i nadále iniciovat společná jednání státní správy myslivosti s uživateli honiteb a zemědělci. Jejich cílem je využít všech zákonných opatření k efektivnímu lovu. Na řešení problematiky přemnožené zvěře se musí podílet všichni zúčastnění.
MZe kromě výše uvedeného pracuje na novele zákona o myslivosti, která by měla rozšířit možnosti snižování stavů spárkaté zvěře, tedy i prasete divokého a siky japonského.¨
Zdroj: Mze