- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Jak posílit stabilitu citlivých sektorů
Ministr zemědělství: Je potřeba hledat strukturální opatření, která posílí stabilitu citlivých sektorů
Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal na Radě pro zemědělství a rybářství v Lucemburku se svými evropskými kolegy o možnostech zjednodušení Společné zemědělské politiky (SZP) a o aktuální situaci na trzích v EU, především u vepřového masa a mléka po červencových mimořádných opatřeních. Ministři zemědělství diskutovali také o zjednodušení podmínek greeningu.
„V rámci diskuze o zjednodušení SZP podporujeme, aby uplatnění podmínek aktivního zemědělce bylo dobrovolné. Plněním těchto podmínek totiž nedochází ke zlepšení zacílení podpor, ale spíše k nárůstu administrativy a kontrol. Dále navrhujeme zrušit vracení peněz nevyužitých v rámci krizové rezervy příjemcům a související nižší krácení přímých plateb v dalším roce. To by výrazně pomohlo naší platební agentuře,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Česká republika již delší dobu prosazuje zvýšení limitu u dobrovolné vázané podpory na 25 % ročního vnitrostátního stropu. To by mělo přispět k udržení stability některých našich citlivých sektorů. Pro posuzování greeningu považuje Ministerstvo zemědělství za užitečné sjednotit hektarové limity. Problematické je i zrušení tzv. pravidla 50/50, kdy by nově měla být nevymožená platba plně hrazena členským státem. Mze požaduje, aby i nadále byly finanční náklady rovnoměrně rozděleny mezi členský stát a Evropskou komisi.
Ve vystoupení k aktuální situaci na zemědělských trzích ministr Jurečka hovořil o potřebě hledat systémové nástroje pro posílení postavení výrobců a řešit problematiku transparentnosti cen, regulace nekalých obchodních praktik a posílení sdružování producentů.
„Uvítali jsme přijetí červencového balíčku na podporu trhů s mlékem a vepřovým masem. Už pozorujeme první signály zlepšení. Situace producentů je však stále vážná, proto je potřeba hledat strukturální opatření v odvětvích, která jsou silně ohrožena cenovými výkyvy,“ uvedl ministr Marian Jurečka.