- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Med od českých včelařů je bezpečný a kvalitní
Med od českých včelařů je bezpečný a kvalitní, ukázala mimořádná kontrolní akce SVS
Státní veterinární správa (SVS) uskutečnila v průběhu druhého pololetí loňského roku mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na významné tuzemské včelaře – producenty medu. V rámci akce bylo odebráno 72 vzorků medu. Všechny vzorky byly podrobeny smyslovému posouzení v laboratoři. V případech, kde včelař v průběhu roku použil léčiva k ošetření včelstev, se zjišťovalo, zda med neobsahuje rezidua těchto látek. Mimo to byly některé vzorky analyzovány na přítomnost reziduí antibiotik. Všechny posouzené a vyšetřené medy vyhověly ve všech sledovaných parametrech. Na základě zjištění z kontrolní akce lze konstatovat, že med od tuzemských včelařů je bezpečný a odpovídá také kvalitativním požadavkům na tuto komoditu.
V rámci smyslového hodnocení medu bylo v laboratořích posuzováno, zda má med odpovídající barvu, chuť, zápach a konzistenci. Všech 72 vzorků této zkoušce vyhovělo. Na přítomnost léčivého přípravku s účinnou látkou amitraz bylo vyšetřeno 45 vzorků, na přítomnost látky tau-fluvalinátu 37 vzorků. Obě uvedené látky se používají k léčbě varroázy. Všechny vyšetřené vzorky z tohoto pohledu také vyhověly. S negativním nálezem skončila také vyšetření více než 60 vzorků na přítomnost reziduí dalších přípravků včetně celé řady antibiotik, jejichž používání je v ČR zakázáno, nebo omezeno. V devíti případech byly vzorky analyzovány na přítomnost metabolitů kyseliny mravenčí, která se používá k léčbě varroázy a některých dalších nákaz včel. Také v tomto případě vzorky vyhověly. Jelikož v jednom případě pojali úřední veterinární lékaři pochybnost o původu medu, byla provedena analýza pylových zrn, která umožňuje zjistit geografický původ medu. Podezření na jiný, než lokální původ medu, bylo v tomto případě vyvráceno.
Kromě medu byli kontrolováni také jednotliví včelaři. Z tohoto pohledu bylo hlavním cílem kontroly zjišťování, zda údaje o množství medu dodaného do výkupen odpovídají údajům o produkci medu uvedeným jednotlivými včelaři a o počtu registrovaných včelstev. Ve dvou případech byl zjištěn nesoulad mezi těmito údaji. Dále veterinární inspektoři kontrolovali, zda kontrolované subjekty v případech, že se na ně tato povinnost vztahuje, mají potřebnou registraci, případně schválení.
V rámci akce bylo zkontrolováno celkem 89 včelařů. Ke kontrole byli vybráni na základě předchozí analýzy rizika. Základním kritériem pro výběr subjektů ke kontrole bylo množství medu, které tito včelaři v roce 2015 dodali do výkupen, dalším parametrem byl počet stanovišť včelstev. Ke kontrole byli přednostně vybíráni včelaři, kteří v roce 2015 dodali větší množství medu a mají registrováno více stanovišť včelstev.
Kontrolní akce dále ukázala, že výnosy medu v jednotlivých oblastech ČR se od sebe v řadě případů výrazně liší. Produkce medu navíc v některých případech výrazně meziročně kolísá také u jednotlivých včelařů. Co se týče forem prodeje medu, 58 včelařů uvedlo, že větší část své produkce prodává do výkupny. Naopak prodej ze dvora převažuje u 20 kontrolovaných subjektů. Med je jednou z významných komodit spadajících pod dozor SVS. Také v letošním roce budou úřední veterinární lékaři věnovat jeho kontrolám náležitou pozornost.
Zdroj: SVS