- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Vyjádření SZIF - členové dozorčí rady
Vyjádření SZIF k údajnému střetu zájmů některých členů dozorčí rady SZIF
Praha 21. března 2017 – Vzhledem k tomu, že některá média uveřejnila informaci, že v důsledku střetu zájmů některých členů dozorčí rady SZIF navrhuje Evropská komise udělit České republice pokutu 22 milionů korun, považujeme za vhodné předložit v této věci naše vyjádření.
SZIF obdržel 8. února 2017 sdělení Evropské Komise (EK) v rámci šetření č. CEB/2016/081/CZ týkající se nedodržování akreditačních kritérií platební agentury. V tomto sdělení se uvádí, že EK obdržela návrh Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova na vyloučení z financování EU částky 800.428 EUR z důvodu střetu zájmů některých členů dozorčí rady SZIF (Jaroslav Faltýnek, Petr Kudela, Ladislav Velebný), který má spočívat v tom, že uvedení členové dozorčí rady SZIF byli současně příjemci dotací nebo členové řídících orgánů příjemců dotací a mohli podle EK ovlivňovat funkce ověřování, schvalování, proplácení a zaúčtování nároků na dotace. EK současně uvádí, že na základě tohoto návrhu a po zprávě Smírčího orgánu, pokud Česká republika využije návrhu na smírčí řízení, bude rozhodovat o vyloučení uvedené částky z financování EU.
SZIF, jenž v rámci šetření probíhajícího od ledna 2016 vysvětloval EK postavení dozorčí rady SZIF, zaujímá i nadále stanovisko, že členové dozorčí rady SZIF nemohou procesy administrace dotací nijak ovlivnit a neovlivňují je. Je tomu proto, že dozorčí rada je od procesů administrace SZIF zcela oddělena, a to legislativně, organizačně, administrativně i technicky. Procesy administrace dotací mohou vykonávat pouze zaměstnanci SZIF, členové dozorčí rady nemohou současně být zaměstnanci SZIF. Kompetence dozorčí rady SZIF jsou vymezeny zákonem a nedávají dozorčí radě žádný nástroj k možnosti ovlivnit dotační procesy.
Jelikož závěry uvedené ve shora citovaném sdělení EK nejsou nijak podloženy, bude tento týden prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí odeslána k rukám EK do Bruselu žádost o zahájení smírčího řízení.
SZIF i nadále požaduje ustoupení od navržené finanční korekce.
V případě, že EK nakonec navrhovanou finanční korekci udělí, je SZIF připraven podat podnět k podání žaloby na neplatnost takového rozhodnutí u Soudního dvora EU.
Zdroj: SZIF