Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 23. září 2005
Rozpočet

Francie, Rakousko, Lucemburk, Holandsko, Španělsko a Irsko se znovu vyslovily pro zachování dohody z 2002 o budoucím financování CAP, které se snaží sabotovat Británie, která nyní předsedá EU. I když role Holandska je dost nejasná, protože ministr Cees Veerman znovu řekl, že by dal přednost národnímu spolufinancování.

Rakouský ministr k tomu poznamenal, že výdaje na sociální bezpečnost jsou v EU 40x vyšší než výdaje na zemědělství a výdaje na vzdělání 10x vyšší. Francouzský ministr Bussereau řekl na adresu britského premiéra Blair, že farmáři představují sice jen 3% populace ve Francii, ale 17% všech pracovních sil je v sektoru potravin.

Veerman by chtěl spolufinancování ve výši 20 – 25% s jedním cílem, snížit čistý příspěvek Holandska do rozpočtu Unie. Za Irsko kritizoval premiér Bertie Ahner svého britského kolegu, že snaha znovu otevřít dohodu z 2002, je v přímém rozporu s jednomyslných odsouhlasením  stropů právě na jednání v Bruselu v 2002. Opakoval také argument, že podíl CAP v rozpočtu se zdá vysoký proto, že se jedná o jedinou společnou politiku EU, která je plně financována EU. Ahern dodal, že se často dává do souvislostí podpora v EU a v USA. Celkově to v EU dělá 1,32% z HDP , v USA 0,92%. Ale v tomto porovnání je třeba přihlédnout k průměrné velikosti farem v USA (178 ha), která je desetkrát větší než v EU (18 ha).

Diskuse není zdaleka u konce a příliš se nepočítá, že bude finalizována za britského předsednictví.

Zdroj: ing. Karel Matoušek, Brusel


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 416
Autor Nadpis Datum
Carl    FALHHKjybarkUc 17:21 18. červen 2012