Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34405 lidí


apic-ak.cz, 1. říjen 2005
Setuza s tuzemskými producenty řepky počítá

Letošní sklizeň řepky  byla úspěšná a sklidilo se zhruba 750 tisíc tun. Na zásobách je z loňského roku přes 170 tisíc tun. Znamená to, že je k dispozici na zpracování kolem  930 tisíc tun řepky.

Hlavní její zpracovatel, firma Setuza,  podle slov generálního ředitele ing. Františka Janů  jen za první pololetí letošního roku  zpracovala 65 tisíc tun řepky na metylester, jehož tím vzniklo na 25 tisíc tun. Na potravinářské účely se během prvního pololetí zpracovalo na 170 tisíc tun řepky.“Dá se říci, že měsíčně vyrobíme  přes 4,5 tisíce tun metylesteru,“ řekl Janů. Potvrdil, že řepkovým olejem zásobuje Setuza trh z 90 procent. Není proto divu, že zemědělci mají zájem s výhradním zpracovatelem  řepky úzce spolupracovat. Byla dokonce snaha založit odbytové družstvo, které by od státu odkoupilo na 38 procent akcií. Tím by zemědělci měli větší garance odbytu a jak se domnívají, i vliv na lepší zpeněžení produkce. František Janů má ale jiný názor a domnívá se, že snaha zemědělců o mnohem vyšší ceny za řepku by se jedině neblaze podepsala na výsledné ekonomice firmy a v budoucnosti by to nevedlo k růstu konkurenceschopnosti Setuzy.

Větší dodávky mají vliv na cenu
„Pokud by zde vzniklo klasické odbytové družstvo, které by garantovalo, že ze sklizně každoročně dodá ke zpracování  200-300 tisíc tun, je možné potom jednat z dlouhodobého hlediska i o lepších cenách, krátké splatnosti za úrodu a dalších výhodách,“ uvedl generální ředitel Setuzy. „Pokud by se ale zemědělci chtěli podílet na cenotvorbě, potom by to stahovalo ekonomiku podniku dolu,“ řekl. I Setuza se podle jeho slov musí řídit cenami, jaké jsou ve světě a nemůže neúměrně zdražovat jen proto, že vstupy má dražší. „Jsme v Evropské unii a je zcela běžné, že koupíme i prodáme tam, kde je to pro nás nejvýhodnější. Zatímco my můžeme sehnat levnější řepku řekněme v Polsku, náš zemědělec si najde odběratele ochotného nakoupit za vyšší farmářskou cenu  také v zahraničí. O tom je společný evropský trh a nejde vstupovat do podnikatelského subjektu s tím, že jednostranně očekávám jako dodavatel finanční výhody,“ uvedl Janů.  Setuza v posledních letech hodně investovala do modernizace a zatímco nepočítá s dalším růstem objemu pokud jde o potravinářský úsek, u metylesteru půjde o další expanzi.

Biopaliva dala česká vláda k ledu
 „Je jen chybou české vlády, že u biopaliv zaspala a nechtěla tento program podpořit. Bývalý premiér Gross sám v médiích přiznal, že bioprogram zastavil. Přitom podle směrnic EU budeme i u nás nuceni od roku 2007 povinně přimíchávat biosložky do paliv v určitých procentech,“ uvedl Janů.  Evropská unie dokonce počítá s tím, že do roku 2010 bude podíl bioložek v palivech 10 procent. Státy s vysokou úrovní ekonomiky, jako je Německo, Francie a další potřebují nalézt náhradní zdroje paliv, aby nebyla taková závislost na rizikových zemích. Navíc zdroje nafty nejsou nevyčerpatelné a je logické, že se vyspělé země snaží nacházet náhrady klasických paliv v obnovitelných zdrojích jako je obilí, řepka atd.,“ poznamenal Janů. Uvedl, že v současné době  do programu výroby  metylesteru vložila Setuza na 400 milionů korun a má uzavřené kontrakty na vývoz.“ Jak k programu biopaliv přistupuje stát, je nám v podstatě jedno. Mohu jen dodat, že bychom byli špatní podnikatelé, kdybychom byli závislí na státu, je to vrtkavý partner. Přijde nová vláda a je vše jinak, to my samozřejmě nemůžeme připustit , protože bychom neměli šanci se bránit. V případě desetiletého kontraktu je tomu jinak.. Jsme normální firma, která zaměstnává na 1 000 lidí v regionech, kde by třeba jinak těžko hledali práci.Stavíme na jistotě v podnikání a na jasných programech, do nichž jsme investovali,“ uzavřel Janů.Naznačil, že s tuzemskými producenty řepky Setuza počítá a uvítá dodávky ve větších objemech. Jak si to zemědělci zorganizují, je čistě na nich. Přitom právě Setuza požádala prostřednictvím olejářského družstva o vstup do Agrární komory, aby se partnerské vztahy zlepšily.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 369
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář