- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Svět jde jinak II
Navazuji na svůj předchozí článek, ve kterém jsem poukázal na podstatné rozdíly v pojetí zemědělství mezi Severní Amerikou a Evropou. Třetím významným rozdílem je vztah k biotechnologiím, přesně řečeno ke geneticky manipulovaným plodinám.
Zatímco Evropa jde po malých krůčcích doprovázených obrovskou byrokracií a permanentními akcemi různých ekologických uskupení, Severní Amerika už toto období má dávno za sebou, pokud jaké měla, a jde mílovými kroky vpřed.
Abych ilustroval, jak rychle zůstává Evropa vzadu, použiji čísla Mexika, která byla na kongresu Severní Amerika – Evropa zveřejněna. Metodou GMO se v Mexiku pěstuje už 60% bavlny, 16% sóji a 8% kukuřice. Vedle toho se dováží GMO osiva, která rozsah ploch těchto plodin trvale zvyšují. Jde o obilí, řepku a kukuřici. Mexické odborné zdroje uvádí, že třeba u geneticky upravené bavlny jde nahoru výnos o 14%, spotřeba pesticidů se snižuje o 80% a zvyšuje se kvalita vlákna. Podobné to je u dalších GMO plodin. To nevážnější na závěr – v Mexiku se nemusí potraviny vyrobené z GMO plodin vůbec označovat!
Nechci tím říct, že je vše takto dělané správně, ale vím zcela jistě, že přehnaný konzervatizmus a neskonalá byrokracie v Evropě k cíli nevedou. Nedávno mne volal jeden televizní redaktor a žádal, abych mu pomohl sehnat farmáře, který by mu dovolil natočit do odborného pořadu porost GMO kukuřice. Farmáře jsem sehnal, ale natáčení se i přes záruky, že nebude zneužito, nekonalo. Takové obavy se podařilo různým aktivistům zasít a takové poměry k novým, byť někdy kontroverzním, biotechnologiím zde panují. Svět jde jinak.
Jan Veleba, president AKČR