- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Agroodbyt u ministra Zgarby – cenová krize stále trvá
Vedení národního družstva Agroodbyt ČR bylo v minulém týdnu jednat s ministrem zemědělství o současných problémech a kritické cenové situaci v rezortu ve vztahu k obchodu rostlinnými komoditami, státních skladech a o nefunkčnosti politiky biopaliv.
Agroodbyt ČR je obdobně jako Mlecoop a Centroodbyt družstvem odbytových družstev, takže se jednání účastnili statutáři a manažeři jednotlivých členských subjektů- regionálních odbytových organizací zahrnující vyjma severní Moravy oblast téměř celé ČR .
Ministrovi byla zdůrazněna krizová situace a v cenách obilovin, která způsobuje členům družstev obrovské finanční ztráty při prodeji svých rostlinných produktů. Pšenice potravina by měla být minimálně přes 3500 Kč za tunu a nyní se obchoduje za 2.9 až 3 tis za tunu, sladovnický ječmen z předloňských 4200, loňských 3600 poklesl letos až na 3200Kč za tunu, přestože cena piva stále stoupá, žito potravinářské, by se vzhledem k cenám pečiva mohlo prodávat až za 3300 Kč z tunu a obchoduje se za 2 000 Kč /t.
Z Agroodbytu bylo zdůrazněno, že nejkritičtější je však situace s pšenicí krmnou, kde v řadě produkčních oblastí prolomila cena krmné pšenice hranici 200 Kč/q. V cenách obilí jsme tedy spadli pod úroveň roku 1935 naproti tomu v cenách nákladů jsme již za rokem 2006.
Takto kritickou situaci ve výkupních cenách způsobila loňská nadprůměrná úroda a nedostatečné nastartování správné funkce SZIF-u a nedostatek volných skladovacích kapacit poskytnutých podniky typu ZZN. Agroodbyt ČR podporuje zájem ministerstva zahájit výstavbu státních skladů, které navýší celkovou sumu skladovacích kapacit v ČR. Zároveň byl Agroodbytem vznesen požadavek na státní podporu výstavby a rekonstrukce skladů ve vlastnictví odbytových družstev. Rekce minstra byla pozitivní, s návrhem například na zřízení programu v rámci PGRLF. Odbytová družstva pokud nemají vlastní nebo najaté skladovací kapacity jsou závislá na skaldech Agrofertů , Agropolů či jiných obchodních skupin a jsou tudíž v nevýhodném postavení při vyjednávání o cenách komodit. Jako jedna z možných variant byla diskutována i možnost částečného nájmu případně zmíněných státních skladů .
Biopaliva byla posledním diskutovaným tématem. Ministrovi byl představen projekt biolihovaru dvou členských odbytových družstev ve východních Čechách , jehož výstavbu ministr rozhodně zemědělcům doporučil. Program bionafty byl spojen v diskusi s majetkovými problémy okolo Setuzy. Byl opět připomenut požadavek Agroodbytu namísto dotace na 30% bionaftu přesunout finanční zdroje na toto určené raději do majetkového propojení Setuzy se zemědělskou prvovýrobou prostřednictvím družstev Agroinvestu a Agroodbyt. Tímto by se program methylesteru a řepky vyřešil daleko dlouhodoběji a pro zemědělce i pro stát výhodněji. Agroodbyt má stále zájem o koupi pohledávky, kterou má nyní v rukou ČKA. Ministr prohlásil , že si umí představit při řešení tohoto problému jisté zvýhodnění pro zemědělce, ale zároveň upozornil, že se nyní tomuto problém sám cíleně nevěnuje, a tudíž není schopen o něm relevantně diskutovat.
Jako zástupci Agroodbytu jsme odcházeli s pocitem, že ministr má snahu řešit smysluplně problémy zemědělství. Jak si však dokáže prostřednictvím svých podřízených úředníků své vize a myšlenky prosadit, záleží jen na něm. Uvidíme , zda si dokáže bouchnout do stolu a klíčové posty obsadit skutečnými profesionály. Agroodbyt se domnívá, že by rozhodně neškodilo vyjádřit mu podporu při řešení finančně skutečně kritické situace v zemědělských podnicích nějakou tou fůrou hnoje na dálnici, fůrou obilí na Václaváku před SZIFem, nebo nejlépe bramborovou přestřelkou přímo v Bruselu.
Za Agroodbyt ing David Novák ,
Soukromý zemědělec, předseda Agroodbytu ČR