Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34405 lidí


apic-ak.cz, 26. říjen 2005
Jan Veleba: Kroky vůči ptačí chřipce jsou dostatečné

Agrární komora považuje podle prezidenta Jana Veleby dosavadní kroky proti zavlečení ptačí chřipky za úměrné situaci. Naproti tomu Českomoravská drůbežářská unie považuje opatření za nedostatečná a doporučuje zakázat volný venkovní chov drůbeže. Unie, která sdružuje 90 procent producentů vajec i producenty jednodenní drůbeže a výkrmce, to uvedla v tiskové zprávě.

Podle Veleby by byl takový krok na místě, pokud by se nebezpečný virus nákazy potvrdil na farmách uvnitř EU. "Díky naší Státní veterinární správě a úrovni produkce bílého masa mohou být čeští spotřebitelé v klidu," řekl šéf AK na tiskové konferenci. Zákaz venkovního chovu nepovažuje za aktuální ani ústřední ředitel Státní veterinární správy Milan Malena. SVS ale farmářům radí krmit a napájet zvířata pokud možno v uzavřených místech nebo pod střechou.

Drůbežáři spatřují riziko zejména v tzv. zájmových chovech obyvatelstva, které jsou v České republice populární a jejich koncentrace prý nemá obdoby v okolních zemích. Většinou nejsou pod stálou veterinární kontrolou a úroveň hygieny je podle unie závislá na vědomostech, pečlivosti a  finančních možnostech chovatele.

"Plošné rozmístění těchto chovů v rámci České republiky a způsob chovu, který  upřednostňuje volný výběh, zvyšuje reálné nebezpečí přenosu onemocnění ptačí chřipkou stykem s migrujícím volně žijícím ptactvem," uvedli drůbežáři. Odhaduje se, že asi 40 až 45 procent produkce konzumních vajec a přibližně sedm až deset procent drůbežího masa pochází ze zájmových chovů, tedy od drobnochovatelů.

Jinak je tuzemská produkce hrabavé drůbeže, tedy výkrm a produkce vajec ve  specializovaných velkochovech, umístěna pouze v halách, kde je významně omezeno nebezpečí přenosu onemocnění ptačí chřipky z volně žijícího ptactva. Tyto chovy jsou navíc pod stálou veterinární kontrolou. Složitější je situace u vodní drůbeže, kde v případě chovů s volným výběhem může být rizik nákazy vyšší, ale lze je řešit omezením  pohybu zvířat ve
venkovním výběhu.

Dalším vážným problémem může být podle drůbežářské unie i vysoký dovoz konzumních vajec, který v měsíci srpnu přesáhl hranice 50 milionů kusů, tedy více než 30 procent z  tuzemské produkce velkochovů za dané období. Největší podíl importů pochází z Litvy, následuje Polsko, Španělsko a Lotyšsko.

Drůbežáři doporučují zpřísnit evidenci dovozu konzumních vajec do Česka například  zavedením povinného hlášení.
 

Michael Vít-hlavní hygienik ČR k ptačí chřipce:

Od doby, kdy byla zaznamenána ptačí chřipka v Anglii , tedy od roku 1997 ji sledujeme. Nedošlo k přenosu mezi nemocným člověkem a zdravým, tedy z člověka na člověka.Doposud ptačí chřipkou  ve světě onemocnělo 118 lidí a 61 lidí zemřelo.Určitě se nyní snažíme uklidnit situaci, která je.  Kolegové mi připravili materiál s podkladem, v kolika informacích se objevuje slovo chřipka.  Je to od začátku roku 2005 neuvěřitelných  85 milionkrát a jen pro zajímavost slovo terorismus se vyskytuje 90 milionkrát. Žádná zatím vakcína proti pandemickému kmeni chřipky není.Myslím si, že riziko v lidské populaci je velmi nízké. Přesto se nyní jedná o tom, že státy by se měly připravit na možná rizika a nic nepodcenit. Proto hovoříme o druhé části připravenosti, o ní  pojednává stávající pandemický plán. Jsme jeden z mála států, kde podepsala vláda další dodávku milion dvěstě tisíc dávek vakcíny proti chřipce. V současné době měla ČR objednáno tolik vakcíny, kolik v minulém roce, to se spotřebovalo proto se nyní snažíme dovézt 125 tisíc dávek. Na nákazové komisi jsme hovořili o tom, že bude přeočkována skupina zpracovatelů drůbežího masa.Tato skupina je vystavená určitému riziku. Jinak mohu říci, že dosud nebyl zaznamenán ani sezónní výskyt chřipky .Máme registrováno běžné respirační onemocnění. Máme dnes  1 200 onemocnění na 100 tisíc obyvatel.

Kdo by se měl očkovat: Očkovat by se měl starší lidé, kteří mají chronické onemocnění , pro ně chřipka může být smrtelná.


Hodnocení => průměr 350
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář