- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Starost o dobrý kredit potravin
Agrární komora se rozhodla nejen propagovat české potraviny, chce bránit i jejich znehodnocování a stejně tak i cenovému podhodnocování. „Začali jsme bojovat proti podnákladovým cenám.
Upozornili jsme své členy na to, že vstoupila v platnost novela zákona o cenách, kde kromě již dřívějších postihů ze získávání neoprávněného prospěchu z vysokých cen je zapracován i postih za nákup a prodej zboží s nižšími cenami, než jaké jsou náklady na jejich produkci.
Je to první krok jak udělat pořádek a jak zamezit znehodnocování práce zemědělců a potravinářů,“ uvedl tajemník AKČR Záhorka. Jako příklad dal k dobru nedávnou akci v nejmenovaném supermarketu, kde se prodávaly rohlíky v sáčcích po deseti s cenou dvě koruny, čili jeden za dvacetník. Přitom samotné náklady na výrobu rohlíku přesahují 70 haléřů. Agrární komora bude shromažďovat příklady takových prodejů, kde subjekt neoprávněně vyvíjí tlak na ceny a bude konkrétní firmy předávat jako podnět k přešetření příslušným organizacím.Je to jak ministerstvo financí, tak antimonopolní úřad, které na uvedené přestupky musí reagovat.
„V tomto směru máme již řadu zkušeností a správní řízení již probíhají v některých mlékárnách a cukrovarech a postihy již byly vydané,“ řekl Záhorka. V současné době řeší Agrární komora další přestupek. Příklad je z jednoho řetězce, kde se vyskytly brambory v ceně za kilogram 1,90 korun. Již jsme vydali podnět k cenové kontrole. Předali jsme i leták s uvedením této ceny a dodatkem. Pokud zákazník koupí dva 25 kilogramové pytle takto deklarovaných brambor, získává ještě 10 kg zelí zadarmo. To je na první pohled podnákladová cena, leták je jasný důkaz pro cenovou kontrolu,“ sdělil Jan Záhorka.
Členové agrární komory začali při svých nákupech sledovat i značení potravin a jejich přelepování , zakrývající datum do kdy, může být výrobek v prodeji. Chtějí tak bránit různým nepředloženostem, které mohou ve svém důsledku vést až k poškozování zdraví spotřebitelů.