- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Škoda, že se manžel stisků ruky na Pražském hradě nedožil
Sylva Bičíková měla z ocenění, kdy se ocitla na gala večeru TOP 100 nejlepších podnikatelů nelíčenou radost. Proč také ne. Před rokem 1990 dělala v místním družstvu zootechničku a před tím nějaký rok i traktoristku. Jak to jen šlo, řekli si s manželem, že půjdou do soukroma. Oba měli selské kořeny hluboce zapuštěné v půdě svých předků a nikdo je k rozhodnutí nemusel přemlouvat.
Manžel byl známý zemědělský odborník, bohužel v roce 2 000 náhle zemřel a paní Sylva zůstala na rozhodování v hospodářství sama. V té době obě děti ještě studovaly.
„Podnikám od roku 1992 jako soukromý zemědělec v obci Bukovno-Líny na Mladoboleslavsku,“ potvrdila Sylva Bičíková. Hospodaří na 247,5 hektarech. Zaměstnává 8 lidí a dnes je jí velkým pomocníkem i syn, který dostudoval vysokou školu zemědělskou a dcera je zase ve druhém ročníku vysoké školy veterinární v Brně.“Neznají volno ani prázdniny. Pořád se točí kolem hospodářství a syn říká zcela otevřeně, že si nikdy ani jinou práci než v zemědělství nepřál.Splnil si tak svůj sen a já jsem tomu moc ráda,“ svěřila se paní Sylva. V rostlinné výrobě se na polích střídá pšenice s cukrovou řepou, řepkou a pícninami. Ještě je to kukuřice, sladovnický ječmen a vojtěška. V živočišné výrobě se vše točí kolem skotu a krav, pár vepřů je na farmě na výkrm.. „Máme 250 býčků na žír a na 100 dojnic,“ upřesňuje Sylva Bičíková. Krávy dosahují 9,8 tisíce litrů v průměru za rok. Tak vysoká užitkovost nepřichází sama o sobě a na rodinné farmě Bičíkových jsou přesvědčeni o tom, že je to díky přesně propočítaným krmným dávkám, velké péči o skot a dobré plemenitbě. „Naším poradcem je pan inženýr Jiří Kadečka. Je to známý odborník krmivář. Dělíme dávky podle užitkovosti,“ říká farmářka.
Trochu je jí líto, že nemůže získat takovou kvótu na mléko jakou by si přála. „Hodně jsme investovali do modernizace kravínu.Je vzdušný, s volným ustájením. Podařilo se nám získat část prostředků z Operačního programu,“ vypráví Sylva Bičíková a dodává, že ministerstvo zemědělství podpořilo její projekt dle možností, jde o dotace úroků z úvěru. Jak dál uvádí, chová i na 7 tisíc brojlerů pro drůbeží porážku holdingu Agrotrade v Libuši. „Šestkrát a sedmkrát brojlery tak zvaně v hale otočíme. Do jatečné váhy dorůstají během 41 dní,“ upřesňuje. Vzpomíná na manžela, jakou by měl radost z ocenění. „Bylo to takové zadostiučinění, když mi během slavnostního večera přáli vyznamenaní podnikatelé z jiných oborů, od nichž bych ani pochopení mé práce nečekala. Radost mi udělal i klavírní virtuóz, který se mi po slavnostním aktu svěřil z úcty k práci zemědělců. Každému vyprávím, že lidi nás nemají jen za ty, co natahují ruku po dotacích,ale vědí, že jsme pracanti a dřeme s láskou k přírodě i ke zvířatům. Zvolili jsme si tuto profesi dobrovolně, máme ji rádi. Odjížděla jsem s dobrým pocitem a ještě mne neopustil,“ jen zářila Sylva Bičíková při vyprávění.
Manžel byl takový mírný , pracovitý člověk, kterého měli v regionu rádi.“Hodně se angažoval pro práci v agrární komoře a jeho mottem bylo sjednotit zemědělce.Říkával, ať jsme velcí nebo malí podnikatelé v zemědělství, máme stejné problémy a měli bychom si pomáhat, ne na sebe nevražit,“ vzpomíná paní Sylva a požádala na závěr o vyjádření díků i poslankyni Dagmar Mocové, která byla a je hybnou pákou okresní agrární komory v Mladé Boleslavi.