- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Kdo je zodpovědný za to, že tisíce ha státní zem. půdy končí v rukou překupníků?
Je neuvěřitelné číst články p. poslance papeže, ve kterém obviňuje bývalého min. zemědělství ing. Zgarbu za to, že prosazuje restituční tečku. Pan poslenec Papež asi nejezdí po venkově, zvláště se asi nedostal do pohraničních oblastí, kde se převážně prodává st. půda, jinak by zjistil, jaká je skutečnost v prodeji st. půdy.
Restituční nároky původní majitelé dávno prodali, především spekulantům obdobného charakteru, jako jsou ti co skoupili lukrativní pozemky v okolí Uhříněvse. Využívají nedostatku zákonech o prodeji st. půdy, který byl schválen tak, aby se k zemědělským pozemkům, zvláště těch lukrativních, dostali vyložení spekulanti, kteří nemají nic společného se zemědělstvím. Prezidium PF již před rokem schválilo, že vlastníci pohledávek mají předkupní právo na nákup pozemků a tak toho tito překupníci plně využívají. Skoupili i po deseti ha zemědělské půdy v různých katastrálních území, aby se pak mohli zúčastnit vyhlášených soutěží na prodej st. půdy, kde jsou ochotni nabídnout za 1 ha i pětinásobnou cenu, což si zemědělci dovolit nemohou. Je nutné se pana poslance Papeže zeptat, kdo vymyslel a nechal schválit zákon o prodeji st. půdy kde dle § 7 odst. d se může zúčastnit soutěže na prodej st. půdy vlastní 10ti ha, aniž by musel zemědělsky hospodařit a i v tomto případě těmto překupníkům umožňujeme splácet takto získaný pozemek po dobu 30ti let. Kdo vymyslel a nechal schválit, že současní nájemci mají předkupní právo 70% max. 500 ha ? Ti co obhospodařují 1000 ha i více často zprivatizovali majetek i za 20 mil. Kč a při schvalování privatizačního projektu jim bylo slibováno, že jim stát k tomu zajistí odpovídající výměru zemědělské půdy. Je třeba přijet do Bruntálu pane poslanče a přesvědčit se, jaká je skutečnost. Pak zjistíte, že pohledávky skoupili a pravidelně se do soutěží přihlašují stejní spekulanti z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Vyškova, kteří nemají naprosto nic společného se zemědělstvím. Jsou zde i případy, kdy zahraniční firma si najímá dealery, kteří jezdí po republice a pozemky pro tyto firmy skupují. Panu poslanci papežovi připomínáme, že takovýto zákon o prodeji st. půdy, který umožňuje nakupovat pozemky komukoliv je uplatňován jen v naší republice.Ve vyspělých státek jako je Německo, Francie, Anglie mají zemědělci možnost si pozemky pronajmout i na dobu 20ti let. V Polsku a na Slovensku neexistuje, aby pozemky nakupovali osoby mimo zemědělství.
V Rýmařově 15. 11. 2005
Ing. Jaroslav Stránský, v.r.
předseda AK Bruntál
ČSSD se chytila do vlastní pasti
Jsem zvyklý na osobní útoky a nereaguji na ně, protože mám dojem, že bych jen klesl na úroveň autorů. Ale demagogický článeček pan ing.Stránského z Bruntálu vyprovokoval řadu lidí, především vlastníků pozemků a restituentů, kteří mne o reakci požádali. Proto mi dovolte krátce uvést některá fakta.
Je evidentní, že se sociální demokraté chytili kauzou s kupčením s lukrativními pozemky okolo Prahy i jinde do vlastní pasti. Kdyby totiž souhlasili s posunem restituční tečky, jak to navrhovala nejen ODS, ale také KDU-ČSL nebo přímo Pozemkový fond ČR, nebyli by pod tlakem svých spřízněných kamarádů, kteří naléhali na urychlené vydání pozemků do konce roku 2005, tedy do doby nabytí účinnosti restituční tečky. Tyto jejich spřízněné osoby nechtěly získat po nabytí účinnosti restituční tečky jen zlomek ceny za postoupené restituční nároky. Jen snaha uspokojit tuto úzkou skupinu lidí, vedla ke kauzám, které nakonec správně stály ministra Zgarbu jeho křeslo. Podotýkám, že žádná legislativa nenutí pozemkový fond vydávat náhradní pozemky jen v zajímavých oblastech.
Socialistické vlády dnes sklízí důsledek toho, jak osm let hází klacky pod nohy oprávněným osobám a vlastníkům půdy. Celá kauza je jen vyvrcholením dlouhodobých blokací restitucí, neochoty dořešit je, a u socialistů a komunistů je to ještě navíc ideologický odpor k vlastnictví jako takovému. Vždyť veškeré jejich uvažování se odvíjí od teze, že půda patří tomu, kdo ji obdělává.
Platný zákon přeci jasně říká, že restituenti jsou si rovni s obchodníky, praxe je ale jiná. Skuteční restituenti se domáhají svého majetku často marně, kdežto spřízněné osoby, které mají své známé na správných místech, se k pozemkům dostanou. To není chyba systému navracení komunisty ukradeného majetku, tedy restitucí jako takových, to je selhání osob na odpovědných funkcích. Proto tito lidé museli odejít.
Je škoda, když tento zlý úmysl je nyní těmi samými aktéry, tedy především levicovými politiky, zneužíván k útokům na samu podstatu polistopadových restitucí a snahu narovnat některé křivdy. Je zneužíván do té míry, že teď ti samí říkají, že nějaké náhradní pozemky byly vydány, ti co se k nim dosud nedostali, mají smůlu a můžou přijmout finanční náhradu zlomkové hodnoty. Pokud ani to nepřijmou, budou okradeni s konečnou platností. Smutný obrázek stavu šestnáct let po pádu komunismu.
Nesrovnávejme nesrovnatelné. Nikde v západní Evropě nevlastní stát tolik zemědělské půdy, jako u nás, protože nikde nezažili padesátá léta, násilnou kolektivizaci ani čtyřicet let komunismu. Proto nemají co rovnat a uvádět do standardních vztahů. Na to nezapomínejme, když hledáme argumenty.
Cestuji po republice křížem krážem, byl jsem v létě za zemědělci nejen na Bruntálsku, ale také na jižní Moravě, v severních Čechách, Polabí či v mých domovských pohraničních oblastech Plzeňského kraje. Znám problémy místních zemědělců dobře. Ale to by již bylo téma na další článek.
Jiří Papež, poslanec, stínový ministr zemědělství ODS