- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
COPA/COGECA - Ovce a kozy
Tato skupina má větší účast z jižních zemí. Z nových členských zemí zde byli zástupci Litvy. Estonska, Slovenska, Maďarska a Slovinska.
Konstatováno: pokles počtu zvířat prakticky ve všech zemích, produkce jen o 2% nižší. Spotřeba zůstává prakticky na stejné úrovni. Také ceny se drží a pro příští rok se počítá s nárůstem o 1 – 2%. K dvojím cenám u jehňat řekl Costa, že je třeba nyní hledat metodu, jak je možné porovnat s průměrnou světovou cenou, která je jen jedna.
Podle Francouzů to není příliš složité, udělat to ve vztahu k produkci. A pro EU mohou zůstat obě kategorie.
Klasifikace: zatím jen podle země původu. Nynější evropská klasifikace je mírně odlišná od světové. Mohlo by to způsobit potíže ve WTO – u citlivých produktů.
Předložena klasifikace Spojených národů. Costa se pozastavil nad tím, proč se tato organizace rovněž zabývá podobným věcmi. Ale většina řekla, že by se měl na Komisi vznést požadavek, aby přizpůsobila klasifikaci té z OSN. Definice by měla být jasná i u čerstvého, chlazeného a mrazeného masa.
Britský zástupce Allen se účastnil zasedání zástupců sektorů masa v Bruselu, minulý týden, kde se zabývali dopadem WTO na sektor. Jsou zde rovněž obavy, jestli nedojde k podobnému efektu jako u hovězího (tedy prudké snížení). Costa k tomu řekl, že zatím to příliš sektoru nehrozí, ani odstranění exportní podpor příliš sektor neovlivní.
Jaký vliv to bude mít na ceny skopového. Záleží na tom jaký bude přístup na trh. Nyní je ¼ v kontingentu. Pokud se sníží cla, bude to mít velmi negativní vliv?
Britský zástupce řekl, že se díváme na sektory individuálně – snížení hovězího může postupně zatáhnout do propadu i skopové.
Irové mají obavy z dopadu cen Nového Zélandu. Sami mají nyní 5€(kg, N. Zéland jen 2, 5€. Britové říkají, že velký vliv na rentabilitu má obrovský pokles kůží za rok (o polovinu). Ceny masa zůstaly stabilní, ale rentabilita šla dolů.
Dohody WTO mohou způsobit, že se zvýší rovněž produkce a dovozy ze zemí, které zatím vyvážely v jiných sektorech (hovězí z Argentiny). Tam se hovoří o změnách orientace, která může nastat velmi rychle.
Zdroj: ing. Karel Matoušek, Brusel