Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35110 lidí


apic-ak.cz, 10. leden 2006
Základem jsou tržby

Co nás v letošním roce čeká a co nás nemine? Především budeme dál bránit útlumu českého zemědělství a příčinám, které ho způsobují. Abychom mohli obhajovat zájmy svých členů, musíme mít příslušné postavení a vliv.

Postavení Agrární komoře dává zákon č. 301/1992 Sb., zákon o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR, kterým jsme byli zřízeni, vliv si musíme vydobýt a udržovat sami. Svou prací, svou seriózností, svou alespoň základní jednotou, bez níž nemůže být úspěšná jakákoliv organizace. Rok 2005 byl v tomto směru úspěšný. Jasný obraz poskytl 32. agrosalon Země živitelka, na kterém byl naším hostem prezident republiky Václav Klaus, předseda vlády Jiří Paroubek a další osobnosti. Bez problémů je komunikace s předsedou vlády, ministrem zemědělství, dalšími ministry, Poslaneckou sněmovnou a jejími politickými stranami.

Zajištění odbytu produktů
Jedním z hlavních úkolů je zajištění odbytu produktů, které vyrobíme. „Z našich kvalitních surovin kvalitní potraviny pro české spotřebitele“. To je jedna z našich tezí, k jejímuž naplnění budeme směřovat politiku agrární komory. Pokud se podaří přesvědčit našeho občana, aby dal přednost potravinám vyrobeným z českých surovin, tak si zajistíme výrobu. V roce 2006 přikročíme ke konkrétním aktivitám propagace potravin vyprodukovaných z našich surovin.

Průzkum trhu potravin
Na přelomu listopadu a prosince jsme provedli průzkum trhu potravin v obchodních řetězcích. Byla to první akce svého druhu v České republice a byla úspěšná jak do shromážděných materiálů, tak co se týká pozitivních reakcí veřejnosti. Máme z terénu velké množství informací, které využijeme při jednání s ministrem průmyslu a obchodu a s předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které proběhnou nyní v lednu. Naše akce se stane hlavním podpůrným mechanismem připravované novely zákona o hospodářské soutěži.

Koordinace ve strukturách EU
V bilancování nemůžeme vynechat práci ve strukturách Evropské unie. Přistoupili jsme proto ke koordinaci této činnosti, kterou řešíme společně se Zemědělským svazem ČR, Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů a Agrární unií. Cílem je obsadit maximum nevládních komisí, koordinovat získané informace pro práci naši a našich členů.

Vzdělávací akce
Bez velkého zájmu nezůstaly ani vzdělávací akce Agrární komory ČR. Jen za poslední dva měsíce se konala řada seminářů „Zvyšování konkurenceschopnosti zemědělství prostřednictvím operačního programu Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství“. V těchto školících akcích pokračujeme i v roce 2006. Tradičně spolu s Českomoravských svazem zemědělských podnikatelů proběhlo vzdělávací dvoudenní setkání zemědělců ve Skalském Dvoře. Školící akce budou dál pokračovat.

Společný prodej
Základem ekonomiky našich členů jsou tržby. Až na výjimky se většina cen rostlinných komodit v minulém roce propadla. Pokud nenastane neúroda, situace se v letošním roce zřejmě zopakuje.
Jedním z mála opatření je společný prodej výrobků prostřednictvím odbytových organizací a majetková účast na zpracovatelském průmyslu. V této účasti nám stát „úspěšně“ zabránil (příkladem může být Madeta, Setuza), zbývá tedy metoda společného odbytu své produkce. Zahájili jsme proto pasportizaci stávajících odbytových organizací a na jejím základě přikročíme ke konkrétním krokům. Tím prvním musí být řešení komodity obilí.

Aktuální úkoly

Kromě uvedených aktivit jsou v tomto roce nejaktuálnější úkoly:
• posílení přímých plateb o dalších 800 milionů korun podle příslibu premiéra;
• obhájení našich potřeb při rozdělení financí z prostředků fondu EAFRD od roku 2007;
• zlepšit úroveň farmářských cen, zejména u komodit - obilí, speciální plodiny, mléko a vejce;
• poskytování komplexního kvalitního komoditního zpravodajství;
• další posílení členské základny a role agrární komory a sjednocení jejich členů;
• transformace výsledků parlamentních voleb do práce agrární komory.
Vývoj českého zemědělství nebyl podle našeho názoru optimální ani ve skončeném roce 2005. Jeho hodnocení bude předmětem jednání představenstva Agrární komory ČR dne 24. ledna. Už nyní ale lze říci, že ani loňský rok 2005 nesplnil očekávání a byl dalším v řadě, kdy klesal rozměr českého zemědělství. Zvýšily se dotace, snížila se naše výroba, zvýšil dovoz surovin pro zpracovatelský průmysl a vše je zarámováno snížením našich příjmů (i přes nárůst dotací). Je třeba se dohodnout o dalším postupu na základě důkladné analýzy. Nelze nečinně přihlížet dalšímu útlumu.
Vedle prosazování výroby či jejího udržení, se musíme zaměřit na podporu nepotravinářské produkce z našich polí. Na tomto úseku jsme toho ještě mnoho neudělali. Dalším směrem, kde rovněž musíme přidat, je podpora zelené energie z našich zdrojů, zejména živočišné produkce. Práce je tedy velice mnoho. Spojme své síly a pusťme se do ní!

Vedení Agrární komory ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 440
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář