- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Závěry z jednání zemědělců Olomouckého kraje k udržení rozměru výroby mléka a cukrovky v ČR
Zemědělci Olomouckého kraje, vědomi si velice vážné situace v sektoru výroby mléka a cukru, požadují po představenstvech svých profesních organizací, tj. AK ČR a ZS ČR, aby neprodleně učinily rázné kroky k prosazení opatření, která vytvoří předpoklady pro existenci chovatelů skotu a pěstitelů cukrovky na trhu i po proběhlých reformách.
V souvislosti s reformou společné zemědělské politiky EU u komodity „mléko, mléčné výrobky“ a z ní předpokládaného poklesu cen mléka, požadujeme směřovat maximum možných finančních prostředků do sektoru chovu skotu. Předpokládané ceny mléka na konci reformy bez obdržených kompenzací nemohou ani velmi dobrým podnikům zajistit rentabilní výrobu. Neřešení problematiky podpory výroby mléka by vedlo k dalšímu snižování stavu skotu, zvyšování ploch tržních plodin a zvyšování jejich přebytků spojených s poklesem cen.
Stávající systém podpor, kdy z TOP – UP jsou vyloučeny krmné plodiny a pokud by se sazba dotace na VDJ i příštích letech pohybovala na úrovni cca 2.000 Kč, je z hlediska podpory chovu skotu v produkčních oblastech nedostačující. Požadujeme prosadit výrazné navýšení sazby podpory na VDJ na maximální možnou míru, aby tato dotace v sobě zcela zohledňovala přímé platby na mléko. Současně doporučujeme zrušení limitu pro zatížení 1,8 VDJ/ha krmných plodin.
Požadujeme plně využít možnosti dané v rámci schválené reformy trhu s cukrem a zapracovat do systému podpor v ČR výplatu 100 % kompenzací přímo na pěstitele cukrovky.
V případě, že nebudou kompenzace směřovány přímo pěstitelům cukrovky, povede toto k naší nekonkurenceschopnosti v porovnání s ostatními účastníky trhu v rámci EU a fakticky dojde k likvidaci pěstování cukrovky a cukrovarnického průmyslu v ČR.
Očekáváme k výše uvedeným požadavkům maximální podporu AK ČR i ZS ČR a jednoznačné stanovisko ministra zemědělství.
Ing. Josef Hlavinka Ing. Jaromír Řezáč
předseda předseda
Agrární komory Olomouckého kraje Krajské rady Zemědělského svazu
V Olomouci 20.1.2006