- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Čísla o ekologickém zemědělství a biopotravinách v ČR
Ekologické zemědělství je po loňském poklesu opět na vzestupu. Výměra ekologicky obhospodařované zemědělské půdy vzrostla na 275 000 ha, což je oproti loňskému roku nárůst o 8 %. Počet ekofarem se zvýšil z loňským 829 na 912.
Ekologické zemědělství zaujímá cca 6,5 % zemědělské půdy, což je v rámci EU nadprůměrný podíl. V ekozemědělství převládají louky a pastviny, které zaujímají 226000 hektarů. Výměra orné půdy se proti loňsku vzrostla na 23 162 hektarů. Zbytek představují trvalé kultury (např. sady) a ostatní plochy.
Ekologické zemědělství je proti konvenčnímu zvýhodněno vyššími sazbami v jednotlivých podpůrných programech. Pro letošek se počítá s celkovou podporou kolem 300 milionů korun. Pro další roky budou dotace pro ekologické farmaření zahrnuty do Programu rozvoje venkova (EAFRD); ročně by měly průměrně činit zhruba půl miliardy korun.
Roste zájem o biopotraviny. Trh s nimi by měl v příštích pěti letech ročně stoupat o 25 až 30 %, v roce 2011 by Češi za biopotraviny mohli utratit až 1,3 miliardy korun. Loni to bylo 350 milionů korun, přičemž meziročně stoupá jejich konzumace o 30 %.
Biopotraviny prozatím představují méně než 1 % z celkové spotřeby potravin. Rostoucí poptávku ze značné části uspokojovaly zvýšené dovozy. Na konci roku 2005 byly na trhu 20000 biopotravin, z toho 1200 zahraničních. Nabídku z domácí produkce omezuje nedostatek zpracovatelských kapacit.
Biopotraviny jsou proti konvenčním potravinám v Česku dražší o 40 až 350 %, důvodem je náročnější způsob produkce a zpracování s velkým podílem ruční práce. Vyšší jsou i náklady na balení a distribuci malých šarží.
Kontrolou ekologického farmaření jsou nyní ministerstvem zemědělství pověřeny tři organizace: KEZ, ABCERT a Biokont CZ.
Zjednodušily i některé národní předpisy, např. zákon o ekologickém hospodaření byl zredukován o polovinu a současná prováděcí vyhláška má proti původním 15 stranám a 17 přílohám pouze 2 strany textu a 2 přílohy.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství