Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 8. únor 2006
Program rozvoje venkova zve ke spoluúčasti

Zhruba do konce února 2006 je možné podávat připomínky k EAFRD. To je podle mého názoru velmi důležitá zpráva pro ty podnikatele, kteří už nechtějí  rozebírat rozměr českého zemědělství před rokem 1989 a následný politicko-hospodářský scénář  venkova .To je již „prohraná válka“ nebo uzavřená kapitola, která navíc zemědělci- podnikateli nic dalšího nepřinese.

Přenesme se do dnešní reality

Je jasné, že názorová roztříštěnost samotných zemědělců je jejich největší protivník a nahrává všem „přejícím“ doma i venku. Neztotožním se již vůbec s názory , které houfně  stále bijí do očí:“Zemědělství  má jít obecně do budoucna svým produkčním potenciálem do útlumu.“

Ti, co takové predikce vypouští, doporučuji poslat na  pracovní stáž na africký nebo indický kontinent bez tučných diet. My nebudeme postrádat jejich demagogické-obludné výroky. Zemědělci si neužívají 15 let hojnosti. Pojmy jako zeštíhlení výkonných pracovníků, spekulace k výrobnímu zaměření, neúnosná zadluženost, úvahy a realizace investic, shánění hotových peněz – to je denní chleba každého z nich.

Úbytek zástavového skotu         
Jeden příklad, jak čistě zbožňované tržní chování škodí ne v ten okamžik zemědělci, ale  okamžitě českému zemědělství do budoucna. Je to problém číslo jedno, jimž je chov skotu. Neprobírejme investiční náročnost, určité vyšší pracovní nasazení a jiné. Proč dochází během posledních let k dalšímu rapidnímu úbytku zástavového skotu?Rozdělím to do dvou bodů.

1. Nastavená dotační pravidla v EU 15(porážkové, speciální prémie, prémie na masné krávy umožňují výhodně nakoupit  z nových členských zemí) a na druhé straně splynutí těchto prémií  do jednotné platby na plochu v ČR.

2. Má důvod chovatel prodat obchodníkovi zástav na export – lépe řečeno přesun  za hranice, když vyinkasuje zhruba o 10 Kč za kg  více cash peněz  než od domácího výkrmce?

Silnější profesní zastoupení
Obdoba je u jatečných býků, jalovic, ale i krav. Domácí masokombináty neplatí tak, jak obchodník směřující vývoz do Rakouska, Německa. Nenamlouvejme si jiné zlehčení. Masné provozy jsou také v tlaku a musí hledat odbytiště pro cennější masné partie. Situace přituhuje nejen v masném, mlékárenském průmyslu, nýbrž v celém zemědělsko-potravinářském komplexu. Ať se nám to líbí, či nelíbí. Přeskupování – přejímání zpracovatelských kapacit do velkých etablovaných marketingově propojených celků směrem k zahraničí je nastartováno. Naši zemědělci se bohužel této velké hry spoluúčasti a podílníků zúčastní jen v mizivém procentu.

Nezbývá jiné cesty než tvořit a tvořit silnější profesní zastoupení nejlépe prostřednictvím jedné složky, jež bude získávat paritu nejen ve zpracovatelském-obchodním sektoru, ale zároveň váhu na domácí vládní půdě i vyjednávací pozici v zemědělském uskupení COPA a COGECA.

Pasivita není na místě 
Programový návrh rozvoje venkova a zemědělství na léta 2007-13 je do konce tohoto února ve hře ministerstva zemědělství a ještě dnes je příležitost  vstoupit z řad zemědělců do plánovacího období. Myslím, že pasivita v tuto chvíli není na místě. Říká se: „Více hlav, více rozumu.“ Možná pomůžete nejen dobrému sousedovi, ale zároveň i sobě.
     

Ing. Jaromír Strašil – metodik ÚZPI, středisko Jihlava


Hodnocení => průměr 490
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář