- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Občané nebudou muset obstarávat výpisy z rejstříku trestů
Vláda schválila dokument předkládaný ministerstvy informatiky a spravedlnosti, jehož cílem je tam, kde je to možné, odstranit povinnost občanů dokládat bezúhonnost výpisem z rejstříku trestů. O výpis bude moci žádat přímo úřad, který potvrzení o bezúhonnosti vyžaduje.
Schválený „Návrh postupu realizace Záměru snížení administrativní zátěže fyzických osob při úkonech, při nichž je vyžadován výpis z Rejstříku trestů“ navazuje na dokument schválený v prosinci loňského roku, který uložil všem ministerstvům, ale i dalším úřadům (například České národní bance, Českému statistickému úřadu, Českému úřadu zeměměřickému a katastrálnímu, Energetickému regulačnímu úřadu, Komisi pro cenné papíry, Národnímu bezpečnostnímu úřadu nebo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže) provést analýzu zákonů, které mají ve své působnosti, a uvést případy, při nichž je po občanech výpis z rejstříku trestů vyžadován. Ukázalo se, že požadavek doložení bezúhonnosti výpisem z rejstříku trestů je uveden ve 121 zákonech, je jím dotčeno na 205 typů správních řízení a ročně je zahájeno přibližně 520 tisíc správních řízení, při kterých občané musejí úřadu výpis z rejstříku trestů předkládat.
Na základě této analýzy pak ministerstva spravedlnosti a informatiky připravila návrh řešení, které spočívá v přenesení povinnosti předkládat výpis z rejstříku trestů z občana (účastníka správního řízení) na úřad, který správní řízení vede. Tuto změnu umožní novela zákona č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů, a to tak, že se rozšíří výčet úřadů, kterým se výpis z rejstříku trestů dnes na jejich žádost vydává, také o úřady, které vedou správní řízení, při nichž je podle zákona výpis z rejstříku trestů vyžadován. Na základě elektronické žádosti poskytne rejstřík trestů příslušném správnímu orgánu elektronický výpis ze své evidence. K dálkovému ověřování informací z rejstříku trestů bude využito transakční jádro Portálu veřejné správy. Úředník, který bude mít oprávnění k tomu, informace z rejstříku trestů ověřovat, zašle zašifrovaný a elektronicky podepsaný dotaz. Dotaz se přenese přes transakční jádro Portálu veřejné správy, které bude z kontrolních důvodů registrovat, kdo a kdy se zeptal, nikoli obsah dotazu, který bude zašifrován. Portál dotaz postoupí rejstříku trestů, rejstřík dotaz identifikuje, přečte, ověří oprávnění úřadníka a opět přes Portál vyšle zašifrovanou odpověď (má záznam, nemá záznam).
Výpis z rejstříku trestů je jeden z nejčastěji požadovaných dokladů. Ročně jich rejstřík trestů vydá téměř milion. Výpis je nejčastěji požadován živnostenskými úřady, ale například také při účasti podnikatelů ve výběrových řízeních nebo při žádosti o oprávnění k provozu taxislužby. Stovky výpisů ročně jsou přitom padělány. Pokud bude informace, zda občan má nebo nemá v rejstříku trestů záznam, ověřována přímo, riziko padělání se odstraní. Vedle zmíněné novely zákona o Rejstříku trestů budou úřady muset promítnout změnu do celé řady dalších zákonů, ve kterých je výpis z rejstříku trestů od občanů vyžadován. Návrhy novel těchto zákonů úřady předloží Ministerstvu spravedlnosti do 30. 11. 2006, které je zapracuje do novely zákona o rejstříku trestů a předloží vládě. Nový systém by měl fungovat od začátku příštího roku.