- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Českým králem je Valach z okresu Vsetín
Ocenění pro mlékárnu Valašské Meziříčí v okrese Vsetín
ČESKÝM KRÁLEM …VALACH z okresu Vsetín
- jménem BIO kysaný nápoj
Praha - Poklidnou hladinu českého "rybníku" s biopotravinami rozvířil letos v červnu mléčný elegán. Tři roké poté, co Jesenické mlékárny ukončily výrobu biokefíru kvůli nedostatku biomléka, vtrhl do obchodní sítě jeho následník - kysaný nápoj s probiotickou kulturou z Valašských mlékáren.
Brzy na to usedl na trůn: v letošním klání o titul Biopotravina roku totiž zvítězil a byl právě dnes v pražském hotelu Yasmin slavnostně - za účasti ministryně zemědělství Mileny Vicenové - korunován.
Aby předešel nezájmu spotřebitelů, dostal do vínku pár mateřských znamének. To první mu v podobě jasného regionálního valašského původu vystavila farmářka Ludmila Mužikovská. Surovinu pro výrobu nápoje - mléko v kvalitě BIO - odebírají mlékárny výhradně z její ekofarmy AGRO FYTO spol. s r. o. z Lidečka na Vsetínsku. Týdně na kysaný nápoj dodávají 3 - 10 tisíc litrů biomléka.
Samotné biomléko však k přípravě nestačí. To ví dobře Mirka Šajtnarová, technoložka Valašských mlékáren. Do tanku s bílým mokem se musí přidat speciální bakterie a po 12 až 16 hodinách je nápoj hotov. "Dnes je produkce kysaného nápoje daleko snazší, nemusíme si již množit kultury, ale využíváme předem připravené - zmražené - přísady z Dánska," komentuje aktuální postup technoložka. Tyto přísady dokonce ani nemusí být certifikované, neboť ve výsledném produktu tvoří méně než pět procent obsahu, což předpisy pro BIO dovolují. Samotný proces zrodu nápoje se nijak neliší od výroby těch konvenčních. Avšak tři písmenka BIO na obalu vyžadují, aby nápoj vznikal v dokonale čisté technologické lince (od příjmů mléka přes tepelný záhřev až po samotné balení) a nepřišel do styku s konvenčním mléčným světem. Není proto divu, že tanky s biomlékem se kvůli bioproduktu ve Valašských mlékárnách plní zpravidla na víkend, kdy se předpokládá menší zpracovávané množství od ekozemědělců.
Mléčný elegán
První byla Billa
Produkt s třítýdenní trvanlivostí mohou lidé díky řetězcům Billa, Interspar, Makro a nově i Delvita koupit po celé republice. Ve formách prodeje existují u tohoto mléčného produktu určité rozdíly. "Čeští spotřebitelé již umějí ocenit regionální původ a co jiného by měli kupovat než to, co jim vzniká za humny. Bio kysaný nápoj a jiné produkty Valašských mlékáren jdou nejvíce na odbyt právě na Valašsku," komentují odbyt čerstvě korunované novinky ředitelka Jana Novotná s Marií Fabiánovou, obchodní zástupkyní firmy.
Dodejme, že kromě vyvážené chuti a vědomí, že podporujete i českou krajinu, vás mile překvapí i cena. Kysaný nápoj se totiž řadí mezi biopotraviny, které nejsou výrazně dražší ve srovnání s konvenčními výrobky. Za jedno balení vydáte ve zmíněných řetězcích o necelé dvě koruny více, v případě specializovaných maloprodejen sáhnete do peněženky trochu hlouběji (např. v pražském Albiu kysaný nápoj pořídíte za 17 Kč). Letošní bio-jednička roku z Valašska se tak stává nejen žádanou pochoutkou ekologicky osvícených spotřebitelů, ale (doufejme!) i nepřehlédnutelnou novinkou pro školy, které pro své žáky uvažují o zdravějších nápojích
Text včetně obrázků |