Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 33516 lidí


Jana Brázdilová, 17. červenec 2007
Příjmy z cestovního ruchu rostou
Ministerstvo pro místní rozvoj informuje o vývoji cestovního ruchu v České republice ve vztahu k příjmům a počtu zahraničních turistů v České republice. Na základě údajů z platební bilance, kterou zveřejňuje Česká národní banka je ve sledovaných letech patrný nárůst devizových příjmů z cestovního ruchu.

 Zatímco v roce 2000 byly zaznamenány devizové příjmy z cestovního ruchu v objemu 2 971,9 mil. USD, v roce 2006 tento objem vzrostl na 5 026,4 mil. USD. Vývoj lze sledovat na následujícím grafu, ze kterého je patrný nárůst s výjimkou roku 2002, kdy Českou republiky postihly ničivé povodně.

Údaje z platební bilance České národní banky odpovídají statistice zveřejněné Světovou organizací cestovního ruchu (UNWTO). Tempo zvyšování devizových příjmů z cestovního ruchu v České republice je srovnatelné např. s Francií, protože při porovnání výše příjmů z cestovního ruchu v roce 1995 s rokem 2006, se zvýšily příjmy v obou zemích 1,7-krát. Sousední státy České republiky, které jsou srovnatelné z hlediska velikosti a počtu obyvatel zaznamenaly o něco nižší tempo nárůstu příjmů: Maďarsko 1,5-krát a Rakousko 1,3-krát.

Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) rovněž zveřejnila údaje o příjezdech zahraničních turistů podle zemí za rok 2006, kde Česká republika zaujala 34. příčku a v porovnání s rokem 2005 si o jednu pohoršila. V této souvislosti je nutné zmínit metodiku sestavení pořadí, protože ve statistice cestovního ruchu jsou srovnávány tři různé druhy údajů - většina zemí zveřejňuje údaje o počtu zahraničních turistů na základě celkových příjezdů zahraničních turistů do dané země, naproti tomu některé země (např. i Česká republika) uvádějí pouze data o počtech hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních (ubytovací zařízení s minimálně deseti lůžky nebo pěti pokoji). Třetím typem údajů jsou data o počtech ubytovaných zahraničních hostů pouze v hotelových zařízeních (zveřejňuje např. Švýcarsko). Z přísně statistického hlediska je tedy zřejmé, že žebříček příjezdů zahraničních turistů UNWTO nemá přesnou vypovídací hodnotu a slouží spíše k základní orientaci. Pro sledování vývoje cestovního ruchu je významnější a přesnější ukazatel "devizové příjmy z platební bilance".

Vstupem do Evropské unie v roce 2004 začalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR využívat možnost podpory cestovního ruchu prostřednictvím Strukturálních fondů EU. Cestovnímu ruchu je věnována ve Společném regionálním operačním programu priorita 4 a v současné době jsou realizovány projekty v objemu cca 5,7 miliard Kč. Ministerstvo pro místní rozvoj dále realizuje pět velkých projektů v Operačním programu rozvoj lidských zdrojů v objemu 180 mil. Kč, které jsou zaměřeny na další vzdělávání v cestovním ruchu. V tomto programu budou ještě podpořeny další dva projekty v celkové výši 59 mil. Kč. V programovém období 2007- 2013 bude ministerstvo pro místní rozvoj financovat vybrané aktivity cestovního ruchu: marketing a propagace na národní úrovni, zajištění zvýšení kvality poskytovaných služeb, zkvalitnění informací o cestovním ruchu apod. v rámci Integrovaného operačního programu v celkovém objemu cca 2,1 mld. Kč z veřejných zdrojů. Vedle toho bude cestovní ruch podporován i jednotlivými regionálními operačními programy v celkové výši cca 23 miliard Kč z evropských zdrojů.

Další informace najdete na internetové adrese www.mmr.cz v tiskových zprávách Ministerstva pro místní rozvoj ČR o cestovním ruchu ze dnů 2. a 10. července 2007.

Zahraničních turistů přijelo do Česka více než loni
Za co utrácejí turisté v České republice?
Odbor komunikace MMR ČR, Staroměstské nám. 6, 110 15 Praha 1, tel.: 224 861 663, e-mail: tiskove@mmr.cz ; www.mmr.cz

 


Přiložené dokumenty:
graf
Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 280
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář