- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
kupujte české potraviny
České zemědělství vykáže za minulý rok velmi slušný zisk a státní administrativa hovoří o velkém obratu. Není to ale tak jednoduché a agrární barometr, což je výroba, ukazuje něco jiného. Rok, co rok klesá s výjimkou obilí zemědělská produkce, tempo poklesu živočišné části výroby se zrychluje.
Například u červeného masa je průměrný meziměsíční pokles kolem 17 procent! Netřeba hovořit o stavech hovězího dobytka, vývoj u prasat začíná být podobný, u vajec jakbysmet.
To není vytváření černého scénáře, to jsou statistická fakta o vývoji, který je třeba za každou cenu zastavit. Pokud ne, jsme na "maďarské cestě", což je cesta havarovaného zemědělství. Obrovské přebytky obilí a rozsáhlá území bez dobytka. Co s tím? Cest k nápravě je pochopitelně víc, jednu ale vidím jako velice efektivní, levnou a účinnou. Přesvědčit občany této země, aby dali přednost českým potravinám. Apropó, aby se chovali podobně, jako takoví Francouzi, Němci, Švýcaři a další. Za každým litrem českého mléka, každou kostkou českého másla, každým kilem českého ovoce, brambor je práce konkrétního českého zemědělce, je konkrétní plocha obdělané půdy a posečené louky.
Naše potraviny jsou kvalitnější. Surovina pro jejich produkci je vyráběna na větších farmách, kvalifikovanými pracovníky, pod velmi dobře organizovanou veterinární kontrolou. To je oproti desetitisícům malých hospodářství v zemích EU výhoda. Naše potraviny jsou o 48 hodin čerstvější - mléko, vejce, maso, jogurty, ovoce, zelenina a proto také zdravější a hodnotnější. To všechno jsou důvody, proč bychom měli dát českým potravinám přednost. Vezměme si příklad z prezidenta republiky Václava Klause, který se touto zásadou v rámci svých možností, jak nám sdělil, řídí. Budeme-li kupovat naše české potraviny pomůžeme nejen našemu zemědělství, ale také naší krajině a naší ekonomice. Zkrátka pomůžeme sami sobě.
Ing.Jan Veleba, prezident AKČR