- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Omezení podpory na sluneční energii
S omezením podpory počítá vládní novela zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, kterou dnes ve zrychleném režimu schválila sněmovna a odeslala ji do Senátu. Vláda si od návrhu slibuje, že omezí nárůst cen elektřiny pro konečné spotřebitele. Zákon má nabýt účinnosti k 1. lednu příštího roku. Zúžená podpora zdrojů na střechách a budovách s instalovaným špičkovým výkonem do 30 kilowatt bude platit od 1. března.
Pro novelu hlasovalo 162 přítomných poslanců napříč stranami. Cenu pro koncové spotřebitele zvyšuje povinnost distributorů vykupovat elektřinu z obnovitelných zdrojů dráž než z běžné výroby. Cenový rozdíl pak distributoři účtují svým odběratelům.
Solární elektrárny, které ještě nejsou připojeny, ale podaří se je zprovoznit do konce letošního roku, mají dvanáct měsíců na to, aby je provozovatelé připojili do rozvodné sítě. Pokud se připojí, jejich právo na podporu zůstane zachováno. Nárok na podporu budou mít nově pouze takové zdroje, které dodávají proud do rozvodné sítě. To znamená, že už nebude možné podporovat výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů určenou pro vlastní spotřebu, tedy v takzvaných ostrovních systémech. Vláda upozorňuje na možnost, že by pak nepřipojení výrobci žádali o podporu na vlastní výrobu elektřiny a to by za současné situace mohlo vést k plýtvání.
Vláda předpokládá, že bez současného vysokého příspěvku se stane výstavba velkých solárních elektráren méně ekonomicky výhodnou a omezí se. Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje, že jen za letošní rok se do sítě připojí solární zdroje s celkovým instalovaným výkonem 800 až 2000 megawattů. Za každých připojených 100 MW přitom bude nutné vyplatit v příštím roce podporu 1,2 miliardy korun. Podpora se přitom započítává do regulované ceny elektřiny a platí ji koneční zákazníci.