- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Chovatelé prasat se čím dál častěji stávají obětí neplatičů
Agrární komora nejen školí zemědělce,ale ze zákona o Hospodářské a Agrární komoře se snaží své členy ochraňovat. Z důvody ochrany a pomoci producentům prasata zorganizovala spolu s Českým svazem zpracovatelů prasat tiskovou konferenci na níž byli novináři seznámeni s trestnou činností některých majitelů jatek.
Chovatelé prasat se čím dál častěji stávají obětí firem, které odeberou jatečná zvířata, ale nezaplatí za ně. Novinářům to řekli zástupci chovatelů a Agrární komory. Podle prezidenta AK Jana Veleby se tento jev spolupodílí na poklesu domácí produkce vepřového, která loni spadla o 14 procent. „Zemědělci chov opouštějí hlavně kvůli nízké ziskovosti. Pokud nedostanou zaplaceno, jejich ekonomická situace se ještě zhoršuje,“ dodal.
Například odbytové družstvo Agropork podle generálního ředitele Zdeňka Stávka narazilo při obchodování se společností Přerovské jatky, s.r.o. se sídlem v Loukově. Po tříleté spolupráci společnost na podzim 2003 přestala platit a Agroporku, který posléze zastavil dodávky, nakonec dlužila zhruba 24 milionů korun. Po transakcích a majetkových přesunech týkajících se Přerovských jatek odbytové družstvo dopadlo tak, že má pohledávku vůči firmě SANPO s.r.o., která je podle Stávka bez majetku a nevyvíjí činnost. "K tomu já se nebudu vyjadřovat," řekl Miroslav Hubík, někdejší jednatel firmy Přerovské jatky, s.r.o.
Agropork podal ve věci trestní oznámení, které bylo po ročním šetření odloženo s tím, že nebyl prokázán podvod. Stížnost uzavřela státní zástupkyně jako bezpředmětnou, uvedl Stávek. Agropork proto požádal novou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou o přešetření případu, věc byla předána do Olomouce.
V dalším podobném případě zbyla odbytovému družstvu za dodávky prasat firmě Jatka UB, s.r.o. pohledávka 12 milionů korun vůči společnosti, jejímž jednatelem je prý bezdomovec. Vyjádření právního zástupce, na nějž odkázala bývalá jednatelka Jatek UB,
se nepodařilo získat.
"Uvedené případy nejsou jediné, rozrůstá se to," podotkl Pavel Krejčík, ředitel odbytového družstva Centroodbyt. To má problém získat od zpracovatele 2,7 milionu korun a podle Krejčíka to může ohrozit samu existenci družstva, které pracuje s velmi nízkými maržemi.“ Za rok 2005 zmizelo deset procent producentů prasat, řada z nich proto, že nedostali zaplaceno,“ dodal.
Podle ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Jana Katiny je řešení těchto problému na orgánech činných v trestním řízení a soudech. „Svaz nesdružuje firmy, které se podvodně obohacují na úkor dodavatelů prasat,“ uvedl s tím, že problém se dotýká i poctivých zpracovatelů. Kdo neplatí za surovinu, může totiž stlačovat ceny.