Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 31. květen 2006
České kuřecí je nejlevnější v EU

S cenou kuřecího masa mají zpracovatelé,ale i producenti velké starosti. České kuřecí maso je nejlevnější v Evropské unii, sto kilogramů přijde na 118,2 eura (3333 korun). Průměr evropské pětadvacítky je přitom 146,5 eura (4131 korun).

Vyplývá to z údajů Agrární komory ČR (AK). Podle jejího prezidenta Jana Veleby ale musejí čeští zemědělci řešit podstatně více problémů, trápí je také současná dotační politika nebo chování obchodních řetězců. Hned po volbách chce AK přednést své požadavky nové vládě. Pokud nebudou jednání úspěšná, nevylučují zemědělci ani demonstrace.

Tuto skutečnost potvrzuje i Zdeněk Štěpánek, generální ředitel firmy Xaverov , jednoho z velkých zpracovatelů drůbežího masa.“ Ve vztahu k EU došlo k poklesu cen o 15% a toto snížení cen a levné dovozy nám zpracovatelům působí ztráty v desítkách milionů korun,“ řekl Štěpánek Pomůže, když český spotřebitel bude preferovat tuzemské velmi kvalitní výrobky, shodně tvrdí zpracovatelé. Do České republiky jdou z dovozu  kuřata nejen ze zemí EU, ale i z Brazílie, odkud přicházejí zmražená . „V mnoha případech je těžké deklarovat kvalitu a původ zboží,“ upozorňuje Štěpánek. Podle něj  lze těmto dovozům částečně čelit  ještě větším sortimentem předupravených mas a dalšími druhy výrobků. „Jde o výrobky s vyšší přidanou hodnotou na gril, nebo o polotovary a  přesmažené  nebo uzené a tepelně upracované výrobky.   

U producentů  nízké ceny a dovozy , které vytlačují z trhu domácí drůbeží maso je situace natolik vážná, že podle agrárníků by mohlo za současných podmínek přijít do roku 2013 o práci v oboru zhruba 37.000 lidí. „Nyní je jich asi 137.000, před rokem 1989 to bylo víc než 600.000,“ doplnil Veleba. "Existuje celá řada studií předpokládaného vývoje českého zemědělství. Odhad, podle něhož v zemědělství ubude 37.000 pracovních míst, je dle našeho soudu vysoce nadhodnocený," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Tomáš Loskot.

Za špatným stavem zemědělství je podle Veleby hlavně chování obchodních řetězců a starých členských zemí EU. Státy bývalé patnáctky vyrábějí podstatně více, než dokážou spotřebovat a přebytky vyvážejí do zahraničí. "Potom musejí výrobu snižovat jiní a dotýká se to samozřejmě nás," vysvětlil Veleba. Za letošní leden a únor se import drůbežího masa meziročně zvýšil o 27 procent, vývoz se naproti tomu snížil téměř o třetinu.

Ceny českého kuřecího jsou o třetinu nižší než třeba v Rakousku, spotřeba ale kvůli obavě z ptačí chřipky neklesla tak výrazně jako například v Itálii, uvedl Veleba. Agrární komora už začátkem května požádala ministra zemědělství Jana Mládka (ČSSD) o širší pomoc pro české drůbežáře. Zatím mají dostat náhrady jen v případě, že dočasně omezí produkci masa. AK chce, aby farmáři na přechodnou dobu dostali příspěvek v řádu korun na kilogram. Pak by mohli snížit prodejní cenu a byli by konkurenceschopní.

Současný stav podle komory ještě zhoršují obchodní řetězce. "Většina z nich má zahraniční majitele a státu se ještě nepodařilo zařídit, aby s námi jednali na rovinu," stěžoval si prezident. Zemědělci se obávají také toho, jak budou schopni zareagovat na změny v přidělování evropských dotací. Na nich jsou podle Veleby stále závislejší, protože jim klesají tržby z prodeje. "Po roce 2010, kdy má unie změnit dotační systém, to může znamenat ještě hlubší problémy," uvedl.

Na tuto skutečnost se připravují i zpracovatelé a jak říkají , tak nízké ceny drůbežího masa nejsou ale u nás dál udržitelné a počítají v brzké době s růstem cen za drůbež. Upozorňovali na to pivaři i pekaři, v obou případech již ke zdražení jejich výrobků došlo.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 392
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář