Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34397 lidí


apic-ak.cz, 22. červen 2006
Agrární komora se sjednotila

Tentokrát začnu citáty, jejichž autora  netřeba ani zemědělcům prozrazovat, znají své Pappenheimské:„Zemědělci vnímají zemědělství jen jako produkci surovin k výrobě potravin a stěžují si, že objem této výroby klesá.“ Nebo další zjištění: „Tuzemští zemědělci se stále ještě nezbavili autarkního vnímání své profese, které je ale na jednotném trhu Evropské unie absurdní.

A do třetice tvrzení: „Agrární komora by pak měla usilovat o vystoupení Česka z unie.“ Co věta, to perla. A kdo že je jejich autor? Náš dobře známý exředitel docent Tomáš Doucha z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky v Praze (dnes je ředitelem doc. Dušan Vaněk). Tyhle a další moudrosti naservíroval doc.ing. Tomáš Doucha na talíř čtenářům magazínu Profit dne 19. 6. pod titulkem: „Čeští zemědělci si s unií nerozumějí“.

A cože pana docenta tak vypružilo, že se uchyluje k podpásovkám, které jsou jeho věku nedůstojné? No přece můj příspěvek na mezinárodní konferenci na České zemědělské univerzitě 25. 5. t. r., v němž jsem nepěl ódy na EU, které se u nás stávají jakýmsi povinným folklorem. Čísla o vývoji českého zemědělství po vstupu do EU jsou totiž alarmující (což ale neznamená, že bychom měli chtít z unie vystoupit, jak se snaží pan Doucha konstruovat).

Vše, co jsem nedávno na ČZÚ řekl, lze totiž doložit, a to nejen prostřednictvím zmíněného výzkumného ústavu, ale i z podkladů dalších renomovaných institucí, jako je Český statistický úřad, ministerstvo zemědělství atd. Přesto svá tvrzení doplním ještě o jedno číslo nejčerstvější, které nelze zpochybnit – propad agrárního zahraničního obchodu za 1. čtvrtletí 2006. Záporné saldo zahraničního obchodu opět meziročně vzrostlo a dosáhlo už 8,6 mld. Kč, což předznamenává roční výkon až 35 mld. Kč záporného salda! Ano, pokles výroby je dramatický, u nás, stejně jako ve většině nově přistoupivších zemích, ne však ve starých zemích EU, tam je tomu naopak. Nebrzdí nás ale jen rozdílné dotace nebo omezený přístup na evropský trh, brzdí nás i tuzemské problémy. Tím největším je absence nových programů pro nepotravinářské využití naší produkce. Vláda je dosud nenastartovala, což v případě možné výroby biolihu je až trestuhodné. Vláda speciálně v tomto případě podává úctyhodný výkon — započala třetí rok odkladu řešení.

Právě tyto a další problémy byly důvodem mimořádného jednání sněmoven Agrární komory ČR dne 19. 6. v Havlíčkově Brodě, na kterém se komora dokázala sjednotit a definovat svoje požadavky pro nově se tvořící vládu. Chci ubezpečit, že se nejedná o žádné pózy, že to myslíme vážně a že ani snahy českého úředníka, placeného z našich daní a namířené proti českým zemědělcům na tom nic nezmění.

Jan Veleba, prezident AK ČR


Hodnocení => průměr 298
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář