- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Na pořadu jednání bylo maso
Kostelec u Jihlavy (Jihlavsko) /Praha -Agrární komora jedná s největšími potravinářskými hráči na českém trhu. V pondělí dne 26.6. jednal Jan Veleba jak s generálním ředitelem skupiny Agrofert Andrejem Babišem, tak s generálním ředitelem a majitelem holdingu Agropol Jiřím Malúšem.
S ním se především vzájemně in formovali o blížící se sklizni a připravenosti skladů pro novou sklizeň. Dalším bodem jednání byla i biopaliva a možnost vypalování části úrody na biolíh.
Největší česká zemědělská skupina Agrofert se 26.6.shodla s chovateli jatečních zvířat na zájmu o dlouhodobou spolupráci. Setkání v Kostelci u Jihlavy reagovalo na současný nedostatek masa v Česku, který by ještě mohla zvýšit vysoká poptávka z Německa. Podle Agrární komory ale není vyvážení zvířat prioritou zemědělců.
O dovoz prasat prý projevil zájem druhý největší německý zpracovatel. "Naší filozofií je maximum našich surovin uplatnit u domácích zpracovatelů," řekl prezident komory Jan Veleba. Jednání podle něj nastartovalo komunikaci bez vzájemného obviňování. Obě strany se shodly na tom, že situaci na domácím trhu zhoršuje silný tlak obchodních řetězců. Vztahy by měla pomoci narovnat vláda i zákonodárci.
Do skupiny Agrofert patří největší tuzemský masokombinát Kostelecké uzeniny, Maso Planá a Masna Studená. Setkání, které nebylo přístupné novinářům, se zúčastnil majitel Agrofertu Andrej Babiš. Na tiskové konferenci po jednání skupinu zastupoval Emil Kasper, ředitel podniku Maso Planá.
Uvedl, že spolupráce s chovateli může pomoci korigovat výkyvy na trhu. Podle něj k nim nyní přispívá například fotbalové mistrovství v Německu, protože v zemi roste spotřeba masa. Upozornil, že Agrofert má ve spolupráci se zemědělci širší možnosti, protože zahrnuje i obchod s obilím, krmnými směsmi nebo chemikáliemi. Farmám by mohl pomoci zlepšit tok peněz.
Kasper ale zároveň uvedl, že provozy skupiny meziročně zvýšily objem porážek. "Agrofert má vlastní výkrmy prasat i hovězího, není problém, aby naše závody byly surovinou pokryty," řekl. S chovateli jsou uzavírány roční smlouvy a podle Kaspera se nechystá jejich prodlužování. "Spíš se chceme ukázat jako seriozní partner," uzavřel.
Kvůli nedostatku jatečních zvířat ohlásili zpracovatelé během léta zdražení o šest až osm korun za kilogram masa. Agrární komora jejich krok podporuje. U jatečních býků nyní chovatelé za kilogram živé váhy dostávají 46 korun, u prasat 35 korun. Podle Veleby to již zajišťuje zisk pro chovatele, ještě v prvním letošním čtvrtletí se ale ceny pohybovaly pod výrobními náklady.
Jan Veleba stanovil na jednání pět nejdůležitějších bodů spolupráce zemědělců s potravináři
Podle něj je za prvé třeba vyvinout tlak na novou vládní garnituru a odbourat stálé handrkování o danou výši podpor(viz přístupové dohody).
Za druhé by se oba partneři, zemědělci a zpracovatelé měli bránit tlakům obchodních řetězců na stále se snižující cenu a dovozům levných zahraničních potravin s dumpingovými cenami.
Za třetí by oba partneři měli vyjednávat a stanovit si optimální podmínky na trhu.Takové,aby vyhovovaly oběma partnerům a nepoškodili spotřebitel.
Za čtvrté by se měl prosadit legislativně určitý rámec pro chování řetězců na českém trhu.
Za páté je to společná propagace českých potravin na tuzemském trhu.
Do skupiny Agrofert patří přes 120 firem z potravinářského, zemědělského a chemického průmyslu. Nyní zaměstnávají 17.800 lidí. Skupina loni vykázala čistý zisk 3,6 miliardy a tržby 67 miliard korun.