Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34397 lidí


apic-ak.cz, 29. červen 2006
Stát by měl biopaliva podpořit, míní rolníci, výrobci i rafinerie

Praha - Stát by měl zavedení biopaliv na trhu pohonných hmot podpořit, zaznělo v převládající míře na akci pořádané Agrární komorou ČR, na kulatém stole z úst zástupců zemědělců, výrobců biosložek i představitelů rafinerií. V tom, jak by měla podpora vypadat, ale shoda nepanuje.

Biopaliva by se měla přidávat do pohonných hmot od roku 2007. Stát však zatím nerozhodl, zda a jak je podpoří. Jsou totiž dražší než benzin či nafta. Ve hře jsou přímé dotace výrobcům, vrácení spotřební daně nebo povinné přimíchávání bez podpor.

Nynější vláda se věcí zabývala v půli června a rozhodnutí nechala až na novém kabinetu. Odklady kritizuje Agrární komora. "Požadujeme okamžité řešení a nastartování programu," uvedl  prezident AK Jan Veleba s tím, že otázku biopaliv probrali zástupci komory minulý pátek s lídry nové vládní koalice.

Komora přitom podle Veleby považuje za nepřijatelné, aby biopaliva nedostala tak jako ve většině okolních zemí státní podporu. Pro variantu bez dotací se dříve vyslovil ministr zemědělství Jan Mládek. Při konzultacích s ČR ji preferovala i Evropská unie. Na druhé místo zařadila dotace výrobcům. K původně zamýšlenému systému vratky spotřební daně se EU kvůli některým podmínkám stavěla negativně.

Od programu přimíchávání biosložky do benzinů si zemědělci slibují dobyt zejména pro půl až tři čtvrtě milionu tun obilí, ale i dalších plodin: řepy a kukuřice. Tyto plodiny by se měly zpracovávat na biolíh do benzinů. Řepka se zase zpracovává na metylester řepkového oleje, přidávaný do nafty.

Výrobci metylesteru již v ČR fungují řadu let, jejich produkce jde ale poslední dobou hlavně na vývoz. Naproti tomu lihovary na biolíh se teprve staví. Například Cukrovary TTD založily společnost Agroetanol TTD, která buduje lihovar na produkci biolihu z řepy. Výrobu má zahájit prvního října. Podle generálního ředitele Cukrovarů TTD Oldřicha Reinbergra je státní podpora nezbytná pro vyrovnání rozdílu mezi cenou fosilních paliv a biopaliv. Její potřeba bude jen dočasná, protože ropa stále zdražuje, podotkl. Nepodporovat biosložku vůbec by podle něj byla výhradně české cesta a ztížila by rozjezd programu.

Výstavbu obilního lihovaru ve Vrdech u Čáslavi za 700 milionů korun dokončuje firma Ethanol Energy. "Nerozhodnost vlády nás brzdí," postěžoval si generální ředitel Ethanol Energy Otakar Moťka. Lihovar má začít v září se zkušebním provozem, ale leží před ním otázka, kam s vyrobeným lihem.

Největší domácí výrobce MEŘA, ústecká Setuza, podle svého vyjádření dotace nepotřebuje, bude-li zavedeno plošné povinné přimíchávání biopaliv. Naftu to zdraží o několik desetníků, což není při současné úrovni a výkyvech cen nafty významné, řekla  mluvčí Setuzy Marie Logrová.

Pro rafinerie představuje přidávání biosložek značné problémy ekonomické i technické, upozornil předseda České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Ivan Ottis. Přes růst cen ropy podle něj biolih i MEŘO zůstávají dražší než fosilní paliva a na pokrytí rozdílu požadují rafinerie kompenzace. Přednost dávají vratce spotřební daně, která je v 15 evropských zemích. Zavedení biopaliv bez dotací je podle Ottise přijatelné, jen pokud podpory nebudou i v okolních zemích. Společnost Čepro zase podle obchodního ředitele Jana Duspěvy podporuje přímé dotace výrobcům biopaliv.

Aby biopaliova nezvedla ceny benzinů, stála by vratka spotřební daně příští rok státní rozpočet podle propočtů 1,2 až 2,3 miliardy korun a dotace výrobcům asi 1,06 až 2,03 miliardy korun.


Hodnocení => průměr 293
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář