Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34397 lidí


Jana Brázdilová, 1. červenec 2006
Lídři slíbili zemědělcům maximální doplatek dotací z EU
Praha - Zemědělci by měli od státu dostávat maximální možné dorovnání přímých plateb z Evropské unie, povede-li Česko vláda vznikající koalice. Její lídři přislíbili plný doplatek podle přístupové smlouvy, řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba po dnešním jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem a předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem.

 Podle údajů ministerstva zemědělství by při plném doplatku mohli farmáři v příštím roce dostat 70 procent přímých dotací proti kolegům ve starých členských zemích a v roce 2010 již 100 procent.
EU se ale chystá v roce 2009 zavést i v nových členských zemích přímé platby ve formě dotace na farmu a se změnou systému se budou měnit i pravidla pro národní dorovnání, řekl ČTK Hugo Roldán z MZe.
"Myslím, že zástupce komory potěšilo, když jsme je informovali o tom, že v koaliční dohodě naleznou větu o plném dofinancování z národních zdrojů," řekl novinářům po jednání s komorou Kalousek, pravděpodobný ministr zemědělství a venkova ve vznikající koalici.
Šéf ODS otázku dorovnání přímých plateb blíže nekomentoval, odkázal pouze na předvolební programy politických stran. ODS i KDU-ČSL měla v programu vyplácení těchto klíčových farmářských dotací v maximální možné výši.
V letech 2004, 2005 a 2006 dostávali farmáři na přímých platbách 25, 30 a 35 procent toho, co jejich konkurenti ve starých členských zemích. Stát mohl podpory dorovnat o dalších 30 procent, tedy například na 65 procent úrovně EU 15 v roce 2006. Letos přitom této možnosti hodlá poprvé plně využít, uvolnění potřebných peněz již vláda schválila.
Zástupci komory chtěli lídry vznikající koalice informovat o problémech a požadavcích zemědělců ještě před podepsáním koaliční dohody a tvorbou programového prohlášení. Dnes dopoledne se sešli ještě s místopředsedkyní Strany zelených Danou Kuchtovou. U ní našli podle Veleby pochopení, zejména pokud jde o programy nepotravinářského užití zemědělské produkce.
Zemědělci od nové vlády očekávají, že pomůže zamezit dlouhodobému poklesu zemědělské produkce a hrozbě ztráty dalších pracovních míst v odvětví. "Snižujeme výrobu, výrazně rostou dovozy a vše zachraňují zvyšující se dotace, o kterých ale víme, že po roce 2010 začnou klesat. Vytváří se tak model, který nám bude dělat velké problémy," uvedl Veleba.
Zemědělci podle něj po vládě chtějí, aby se zabývala opatřeními, která by přibrzdila dovozy, a aby vytvořila podmínky pro odbyt mimo potravinářský průmysl, především pro širší výrobu biopaliv. Požadují také přijetí zákonů, které by omezily diktát obchodních řetězců.
Zlepšit by se mělo i využití evropských dotací. Z operačních programů jiných resortů, o které je malý zájem, by měl stát peníze ještě letos převést na modernizaci zemědělských podniků. Urychlit by se měl prodej státní půdy, žádají zemědělci.
Kalousek novinářům řekl, že zástupci komory předali vedle svých požadavků také návrh do programového prohlášení vlády, týkající se zemědělství i rozvoje venkova. "Já ten dokument beru velmi vážně, s řadou bodů souhlasím," uvedl.
Agrární komora má přes 3600 členů, z toho 3180 zemědělských organizací. Tyto podniky zaměstnávají 103.000 lidí.

 


Hodnocení => průměr 301
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář