- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Pokračující sklizeň ve Středočeském kraji ukazuje nižší výnosy
Mladá Boleslav - Pokračující žně ve Středočeském kraji ukazují, že letošní výnosy budou zřejmě citelně nižší než v loňském roce. Zemědělci dosud sklidili obiloviny na téměř 22 procentech ploch a dosáhli průměrného výnosu 4,7 tuny z hektaru.“Loni byly výnosy o čtyři desetiny tuny vyšší,“ uvedla ředitelka krajské agrární komory Dagmar Mocová.
Pomalejší tempo podle ní způsobily například lokální srážky. Současné deště ovšem podle ní již kvalitu a výnosy příliš neovlivní. Navíc jsou v kraji stále oblasti, kde neprší v posledních týdnech prakticky vůbec.
Zemědělci v kraji již sklidili ječmen ozimý asi z 96 procent a jeho průměrné výnosy 4,5 tuny na hektar jsou meziročně o tři desetiny tuny nižší. Rychle postupuje i sklizeň pšenice ozimé, kterou zemědělci již sklidili na 37 procentech ploch, zatímco loni touto dobou pouze na 11 procentech. Výnosy zatím proti loňsku poklesly z 5,3 na 4,9 tuny na hektar. Podobné výnosy jako loni má zatím pšenice jarní, která je sklizena na 21 procentech ploch a řepka sklizená již na dvou třetinách ploch.
Tradičně nejlepší výsledky sklizně zatím vykazují zemědělci především na Nymbursku, Kutnohorsku, Kolínsku a okolí Prahy. Naopak nejhorší je situace na Berounsku, Kladensku, Rakovnicku a Mělnicku, kde se zemědělci potýkají s největším nedostatkem srážek, nebo jsou zde lehké půdy s více pískovým podložím.