Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 11. srpen 2006
Závěry z jednání Komoditní rady AK ČR pro obiloviny a olejniny

konané dne 10.8.2006 v Hodkovicích

Komoditní rada pro obiloviny a olejniny na základě zjištění okresních a krajských agrárních komor, členských společenstev a údajů ČSÚ o odhadech sklizně a MZe o průběhu sklizně obilovin a řepky konstatuje:

1) K dnešnímu datu je sklizena pouze 1/3 ploch obilovin. Z důvodu extrémního vývoje počasí došlo k zastavení sklizně s tím, že zbývá sklidit zhruba 2/3 osetých ploch. Tento vývoj způsobí nárůst ztrát výnosů o dalších cca 15%. Celková výroba obilovin včetně kukuřice a ostatních obilovin může dosáhnout jen 6 200 tis. tun, což zhruba odpovídá domácí spotřebě, případně jí nemusí být dosaženo.

2) Část obilí sklizeného ještě před dešti byla zaschlá a nedosáhla potravinářské kvality. U dosud nesklizeného obilí došlo ke značnému snížení kvalitativních parametrů, zejména vlivem porůstání, zaplísnění a polehnutí. Poškození obilí porostlostí zrna v klasech může zasáhnout přes 50% nesklizených ploch a nemá svým rozsahem historické obdoby. Došlo proto k výraznému snížení kvality jak potravinářské pšenice a sladovnického ječmene, tak i krmných obilovin. Je ohroženo zabezpečení suroviny pro domácí mlynářskou, pekárenskou a sladovnickou výrobu. Komoditní rada konstatuje, že chlebového obilí nebude dostatek.
3) Za této situace Komoditní rada doporučuje odběratelům a zpracovatelům si včas zabezpečit kvalitní domácí surovinu, než dojde k jejímu vývozu. (Výrazný zájem o kvalitní partie obilovin je zejména z Polska, které je postiženo značnou neúrodou.) Za vhodný způsob Komoditní rada považuje urychlené uzavření dlouhodobých smluv s domácími producenty.

4) S ohledem na význam komodity obilovin, které tvoří cca 20% tržeb zemědělských podniků, se shora uvedený nepříznivý vývoj projeví negativně v ekonomice a peněžních tocích zemědělců.

5) Komoditní rada konstatuje že předpokládaný sklizený objem ozimé řepky dosáhne úrovně potřeby domácího zpracovatelského průmyslu. Porostlost ještě nesklizených ploch může tuto bilanci negativně ovlivnit.

6) Komoditní rada doporučuje zemědělcům:
• Zajistit dokumentaci poškozených ploch obilovin a řepky formou písemného záznamu který bude obsahovat všechny potřebné údaje:
i. druh obiloviny, řepky
ii. hon (půdní blok nebo jeho část)
iii. datum poškození, popis, rozsah
iv. datum sklizně
v. plánovaný ha výnos a plánovaný tržní výnos
vi. skutečný ha výnos a skutečný tržní výnos
• Zajistit řádné ošetření a uskladnění zrna a třídění podle kvality.
• Připravit vhodné partie obilí na intervenční nákup.
• Za kvalitativně srovnatelné zboží požadovat vyšší cenu než cenu intervenční.
• Pokud odběratelé nenabídnou vyšší cenu za obiloviny a řepku, přistupovat pouze na zálohovou cenu.

Dosavadní průběh počasí, nejdříve extrémně vysoké teploty a sucha a následné deště, názorně ukazují, že zemědělství není podnikání jako každé jiné, jak je často mediálně prezentováno. Proto je žádoucí přijmout systémová opatření k eliminaci rizik zemědělského podnikání, aby nedocházelo k dalšímu snižování rozměru českého zemědělství a jeho schopnosti plnit požadované funkce environmentální a sociální ve venkovském prostoru.

Závěr:
Agrární komora ČR se obrací na vládu ČR s žádostí o pomoc při řešení  této tíživé situace. Obdobně, jako to činí například vlády Polska, Německa a Francie.

Ing. Jan Veleba,předseda Komoditní rady AKČR pro obiloviny a olejniny a prezident AKČR

Ing. Josef Kubiš, místopředseda Komoditní rady AK ČR pro obiloviny a olejniny
              

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 402
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář