- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Po drůbeži prověří ČR i výskyt salmonel u prasat
Evropská Komise uvádí ve svém Rozhodnutí č. 2006/668/ES ze dne 29. září 2006, že přispěje všem členským státům na základní průzkum výskytu salmonel u jatečných prasat. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben s tím, že uvedený krok navazuje na předchozí kroky Komise proti výskytu salmonel v chovech drůbeže.
ČR přitom již od příštího roku - s ročním předstihem - jak schválilo Ministerstvo zemědělství, startuje Národní program k tlumení výskytu salmonel v chovech nosnic, o rok dříve, než to všem členským zemím EU ukládá Komise.
Od počátku října započala podle mluvčího také SVS uskutečňovat rozhodnutí Komise 2006/668 - sledování výskytu salmonel u výkrmových prasat. „Účelem tohoto sledování je vypracovat přehledu o výskytu salmonel v chovech prasat, a to až po 30. září 2007. Časový rámec základní studie je stanoven na dobu jednoho roku Výsledky průzkumu v jednotlivých členských zemích se podle článku 4 Nařízení č. 2160/2003 použijí ke stanovení cílů Společenství a ke zvážení dalšího postupu pro budoucí programy tlumení,“ uvedl Duben.
SVS o těchto skutečnostech informovala krajské veterinární správy s tím, že stanovila, jak postupovat při odebírání vzorků na jatkách. Vzhledem k počtu chovaných prasat v ČR bude odebráno zhruba 600 vzorků z mízních uzlin porážených prasat a okolo 400 vzorků stěrů z povrchu „jatečně opracovaného těla prasat“, to znamená z povrchu již poražených a vyvržených těl. „Podle stanoveného počtu vyšetření předpokládáme, že příspěvek z unijních prostředků může činit něco mezi půl milionem až milionem korun,“ říká Duben.
Naší zpracovatelé, ale i chovatelé, by si měli podle SVS uvědomit, že nejde o pouhou studii, ale že od jejích výsledků se bude odvíjet jednotný evropský postup při tlumení salmonel v chovech prasat. Proto je určitě na místě věnovat patřičnou pozornost hygieně chovů a provádění odpovídající dezinfekce prostor, ve kterých jsou zvířata chována i prostor, kde jsou porážena a zpracovávána.
Zdroj: www.agris.cz