Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34144 lidí


apic-ak.cz, 20. říjen 2006
SVS upozorňuje: Další exotická choroba zvířat na obzoru

V naší republice s infekční anémií koní (infekční chudokrevností koní) nemáme zatím praktické zkušenosti. Ale při pohledu na situaci v některých zemích EU je třeba i s tímto rizikem počítat. Jak totiž informoval mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben, letos bylo v podstatě neléčitelné onemocnění koní zjištěno v Irsku a Německu, loni ve Francii.

„A s rostoucím mezinárodním pohybem koní se zvyšuje i možnost zavlečení tohoto onemocnění do naší země,“ varuje Duben.

Původcem infekční anémie koní je lentivirus, který je příbuzný lidskému HIV, stejně jako on vyvolává snížení imunity, přičemž mohou postižení koně podlehnout i jinak „banálním“ nemocem. Inkubační doba je 1-3 týdny, ale může se protáhnout až na 3 měsíce. Pokud se kůň jednou nakazí, je nositelem tohoto viru až do konce života a představuje nebezpečí pro další lichokopytníky. Virus je přenášen bodavým hmyzem, ale i nesterilními injekčními jehlami, nosojícnovými sondami, pokud dojde k poranění sliznice apod. Od svých matek se nakazí i hříbata, a to ještě v děloze. Veterinární lékař při podezření odebere krev k vyšetření na přítomnost protilátek nebo na průkaz původce.

Koňskou chudokrevnost nelze účinně léčit. Podezřelého koně z nakažení nebo z nákazy je nutné izolovat od ostatních, vše, co s ním přišlo do styku důkladně vydezinfikovat nebo zničit. Podezření je třeba nahlásit na veterinární správu a řídit se jejími pokyny. Pokud chceme koně převážet mimo kraj nebo se s ním účastnit hromadných akcí, musí mít negativní výsledek sérologického vyšetření, který se zapisuje do průkazu koně.

Hlavní příčinou přenosu je kontaminovaná plazma, kontaminované nástroje (injekční jehla), krev sající hmyz (ovád a jiný bodavý hmyz). Mezi další příčiny, které jsou ojedinělé, patří přímý kontakt, hlavně mezi klisnou a hříbětem (oděrky, sekrety) a v místech s vyšší koncentrací oslabených a vnímavých zvířat, například ve veterinární nemocnici. Onemocnění se obvykle projevuje malátností, kolísavou teplotou (až přes 40 °C), puls je vyšší až přes 80/min, možné jsou otoky v oblasti hrudníku a břicha, nejistá chůze a mírné krvácení z nozder.

Infekční anemie koní patří mezi nebezpečné nákazy, jejichž výskyt je povinně hlášen Komisi a členským státům. „O těchto skutečnostech a možném riziku zavlečení infekční anémie koní do ČR již SVS ČR informovala všechny krajské veterinární správy a je na místě, aby o něm věděli i chovatelé koní,“ upozornil mluvčí.

Zdroj: www.agris.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 289
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář