- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Jan Veleba: Eastern sugar nesplňuje podmínky EU pro uzavření cukrovarů
Brno/Praha – Proti rozhodnutí německo –britské cukrovarnické společnosti Eastern sugar se dnes na tiskové konferenci v Brně tvrdě ohradila Agrární komora České republiky.Její prezident Jan Veleba uvedl, že pro své rozhodnutí, uzavřít 3 cukrovary nemá společnost důvody.
Ekonomické výsledky Eastern sugar, které dnes v Brně zveřejnila Agrární komora (AK), nesplňují podmínky evropského nařízení, na jehož základě chce firma zavřít závody v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci. „Za hospodářský rok končící k 31. březnu 2006 vykázala firma zisk 61,1 milionu korun, cílem reformy trhu cukrem je přitom snížení nerentabilní výroby cukru,“ řekl dnes ČTK prezident AK Jan Veleba. Přitom výroba cukru v České republice je rentabilní. „Spolu s právníky proto zvažujeme podat návrh na předběžné opatření k Evropskému soudu. Rozhodnutí společnosti ukončit v ČR výrobu cukru není z důvodu ekonomických. Haná je tradiční oblastí pěstování cukrové řepy, například letos dosáhla místní produkce cukernatost 18 procent, což je nejvíce v celé EU," dodal Veleba.
Společnost Eastern sugar v Česku zaměstnává asi 400 lidí a drží kvótu na výrobu zhruba 102.000 tun cukru. Pokud by domácí závody zavřela a kvótu odprodala Bruselu za stanovenou kompenzaci 730 eur za tunu, klesla by domácí produkce cukru limitovaná objemem 454.000 tun více než o pětinu.
Pěstitelé cukru a poskytovatelé strojů by měli jako kompenzaci získat 29,3 z podpory, kterou Eastern Sugar dostane od EU. Navrhnul to Státní zemědělský intervenční fond, Eastern sugar přitom původně navrhovala pouze 12,5 procenta z celkové sumy. Podle Veleby s tímto návrhem firma souhlasí.