Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35104 lidí


apic-ak.cz, 5. prosinec 2006
Francie bude pěstovat na 2 mil. ha řepku pro výrobu biopaliv

Francouzská vláda vyhlásila náročný úkol zajistit podíl 7 % biopaliv v celkové spotřebě pohonných hmot do roku 2010. K tomu účelu bude nutné uvolnit 2 mil. ha orné půdy pro výrobu řepky.

Podle francouzského Národního ústavu pro zemědělský výzkum (INRA) bude Francie potřebovat celkem asi 1,8 mil. ha pro výrobu řepkového semene, které má sloužit k výrobě takového množství biopaliva, jež postačí k dosažení 5,75 % obsahu biopaliv ve pohonných hmotách. Tento limit vyhlášený Evropskou unií má být splněn do roku 2010, avšak francouzská vláda přijala ještě náročnější cíl 7 %, který se má splnit ve stejném termínu. Kromě vyčleněných ploch řepky bude potřeba uvolnit asi 220 000 ha pšenice a cukrovky pro výrobu biopaliva.

V roce 2006 se ve Francii pěstovala řepka pro výrobu biopaliva na 680 000 ha. Aby byla splněna směrnice EU, je potřeba rozšířit současnou plochu řepky o dalších 1,1 mil. ha. Znamená to, že bude nutné zvýšit produkci plodin pěstovaných na půdě odložené z produkce (set-aside) určených pro nepotravinářské účely a změní se osevní postupy zkrácením doby rotace plodin a konvertováním části orné půdy z produkce potravin na produkci pro biopaliva.

Zpráva INRA uvádí, že v roce 2005 asi 1,3 ha půdy odložené z produkce leželo ladem. Avšak všechna tato půda nebude vhodná pro pěstování řepky, protože většina je málo úrodná a dávala by nízké výnosy.

Dalším limitujícím faktorem je nutnost zabránit aby se na stejných pozemcích pěstovala stále tatáž plodina. V současnosti řepkové semeno obvykle rotuje s pšenicí a ječmenem. INRA odhaduje, že při tříletém střídání plodin by bylo využito maximálně 430 000 ha půdy odložené z produkce (set-aside) pro výrobu řepky. To znamená, že pro pěstování řepky roku musí být do roku 2010 věnováno dalších 700 000 ha orné půdy. Tato půda bude vyčleněna ze 17 mil. ha, které se nyní využívají pro potravinové plodiny mimo řepku. Tyto změny budou poměrně snadno proveditelné, pokud budou existovat příznivé podmínky pro pěstování energetických plodin. Zemědělci se rozhodnou, které plodiny mají pěstovat podle předpokládaného ekonomického výnosu. Nyní se ke stimulování produkce těchto plodin používají subvence.

INRA předpokládá, že konkurence mezi plodinami bude ovlivňovat bilanci francouzského zahraničního obchodu. Zvýšená produkce řepky se promítne do vyšší produkce olejnatých výlisků, které budou sloužit pro krmné účely, a Francie by se tedy mohla méně spoléhat na dovážení sójových šrotů z Jižní Ameriky. Avšak využívání řepky pro výrobu biopaliva by se projevilo také ve snížení exportu řepkového semene.

Ministr zemědělství Dominique Bussereau v nedávném televizním vystoupení rozptýlil obavy, že Francie nebude mít dost kapacity pro výrobu budoucího potřebného množství potravin, když část půdy bude vyčleněna pro výrobu energetických plodin. Podle jeho slov není potřeba se obávat nedostatku potravin, kterých může Francie na vlastním území v budoucnu vyrábět dostatečné množství a ještě exportovat zemědělské produkty a produkovat vlastní biopaliva. Podle jeho slov však bude rozdíl ve způsobu, jakým zemědělci během času zorganizují svou rostlinnou produkci. Ministr odhaduje, že k dodržení vládního cíle 7 % biopaliv v pohonných hmotách do roku 2010 bude potřeba vyčlenit 2 mil. ha, nichž se využije asi 1 mil. půdy odložené z produkce (set-aside). Část půdy lze získat také změnou struktury rostlinné produkce – např. může se pěstovat o něco méně kukuřice náročné na závlahy ve prospěch řepky. Ministr dodal, že klesne produkce určitých exportních plodin, protože v budoucnu se stejně budou muset dodržovat některé limity na základě závazků EU v rámci dohod WTO.

Zdroj: ÚZPI


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 414
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář