Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34147 lidí


apic-ak.cz, 22. prosinec 2006
Drůbež zdražení neunikne

Ceny kuřat likvidují producenty a přinášejí ztráty zpracovatelům. Takový byl závěr, který si udělal po pečlivých ekonomických rozborech nákladů Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. Reagoval tak na sílící protesty větších producentů kuřat, kteří jsou nespokojeni s farmářskou cenou devatenáct korun za kilogram. Ta je na úrovni nákladů. Proto chtěli jít s nákupní cenou alespoň o korunu výš.

Producenti kuřat budou v lednu podle smlouvy se zpracovatelem, společností Kostelecké uzeniny, prodávat kilo kuřete za 19,10 korun a v únoru by se měla farmářská cena zvýšit na 19,40 korun. Větší nárůst ceny se zatím zdá být ale u zpracovatelů nemyslitelný.

Prohlídka porážky v Xaverově

Jak prezident AK ČR Veleba slyšel při diskusi s řídícími pracovníky Xaverova, kam se vypravil na exkurzi do provozu, v současné době je cena kilogramu kuřete v obchodě na úrovni 44 korun. „Kdybychom prodávali za 55 až 56 korun, ročně by každý občan ČR vydal o 250 korun víc za kuřecí maso. Je to při současné spotřebě 25 kilogramů drůbežího masa na osobu za rok,“ uvedl Zdeněk Štěpánek, generální ředitel akciové společnosti Xaverov. Podle něj i dalších zpracovatelů se kuřecí maso zdražovat bude. V porovnání s Německem a dalšími sousedícími státy je dnes kuře v obchodě ČR až o 40 % levnější, a to může postupně odradit producenty od tohoto podnikání. S touto skutečností seznámil Jan Veleba na konci uplynulého roku novináře v rámci tiskové konference. „Když zemědělci protestují proti nízké ceně, brání se své ekonomické smrti, nemůžeme se jim divit,“ řekl.

Krmivo zdraží výkrm

Náklady v současné době zemědělcům vzrostou. Zvyšuje se cena krmných směsí. V nákladech krmiva nyní představují zhruba 50procentní podíl a růst jejich ceny má velký vliv na efektivnost této produkce. Navíc rostou i ceny energie. I Zdeněk Štěpánek připustil, že by farmářská cena měla jít mírně nahoru.

„V republice je pět hlavních zpracovatelských firem na drůbež, stačí jedna, aby se podbízela řetězcům levností produkce a podtrhne tak cenu ostatním, a ti nejsou schopni ji zreálnit,“ řekl Jan Veleba. Upozornil novináře na to, že nelze produkovat pod úrovní nákladů. Tomu by měl bránit i antimonopolní úřad, je to v rozporu nejen s ekonomickými pravidly, ale i se zákonem. Dvacet korun za kilogram živé drůbeže je podle agrární komory legitimní požadavek producentů kuřat.

Čtyřicetiletá tradice

V Xaverově, který je součástí holdingu Agrotrade, si Jan Veleba prohlédl porážku a zpracování drůbeže na maso a výrobky. Za směnu se tam denně porazí 80 tisíc kuřat a ročně se vyprodukuje na 26 tisíc tun drůbežího masa. V živé váze je to 37 tisíc tun drůbeže. Tato firma úzce spolupracuje s další dceřinou společností holdingu Agrotrade, firmou Xavergen, která za rok vyprodukuje na 80 milionů jednodenních kuřat.

 „Máme svou čtyřicetiletou tradici a víme, jaké jsou v jednotlivých fázích produkce a zpracování náklady. Zdražení v celé vertikále je nezbytností,“ řekl Zdeněk Štěpánek. Jak spočítal, stačí aby kuře stálo o pět korun víc a třeba prsní řízky byly o 10 korun na kilogramu dražší. „Potom bychom měli z čeho hradit zvýšení farmářské ceny a i tak bychom měli i mírný zisk,“ řekl. Po novém roce se ke všeobecnému mírnému růstu cen neodkladně hlásí i postupné zdražování drůbeže, jinak čeští producenti skončí a zvýší se problémy místních zpracovatelů. A že vše vyřeší levné dovozy? To v tomto případě určitě neplatí.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 297
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář