- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Půdu sedlák potřebuje
Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů (ČMSZP) ostře protestuje proti letošnímu rozhodnutí vlády ČR ze dne 21. února o povolení vstupu cizinců na trh se zemědělskou půdou na území České republiky.
Byli jsme ujišťováni předchozí vládou, že přístupová smlouva našeho členství v Evropské unii obsahuje ochranu českých zemědělských podnikatelů před nakupováním zemědělské půdy cizinci po dobu sedmi let. Byli jsme ujištěni ministrem zemědělství před projednáváním devizového zákona o hájení zájmů českých sedláků a oddálení přístupu cizích státních příslušníků na trh s půdou.
Nesouhlasíme s vyjádřením předsedy vlády ČR a jeho odůvodněním, že cizinci půdu nakupovali a zákony se jen obcházely. Pak se ptáme, jak je možné, že vláda, která ví o nezákonnosti, v této oblasti nic nedělá.
V žádné zemi Evropské unie nejsou tak benevolentní zákony, aby bylo možné koupit půdu na občanský průkaz jako v České republice. Každá vláda má vytvořený legislativní rámec, za jakých podmínek lze zemědělskou půdu k podnikání nakupovat. V některých zemích to ani není možné. Polsko má vyjednán volný trh s půdou až po roku 2013.
Konkurenční schopnost českých podnikatelů je podstatně nižší než u cizinců ze zemí bývalé EU-15 (kteří mají zájem u nás podnikat), zvláště Nizozemska, Německa, Dánska a Rakouska. Platby českých sedláků jsou ve srovnání s těmito zeměmi na úrovni 70 procent.
Žádáme vládu, aby revokovala své usnesení ze dne 21. února 2007. Žádáme Parlament České republiky, aby zabránil usnesení vlády a podpořil oprávněnou žádost českých zemědělských podnikatelů a nedovolil vstup cizích státních příslušníků na trh se zemědělskou půdou minimálně do doby srovnání plateb, to je do roku 2011.
Ing. Zdeněk Koubek
předseda ČMSZP