Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34147 lidí


apic-ak.cz, 17. červen 2007
IGC: Kvůli šíření biopaliv se zvyšují ceny potravin

Londýn - Rostoucí využívání biopaliv již přispělo k růstu nákladů na potraviny, a to vyvolává obavy v řadě zemí světa. Řekl to 12.6. na výroční konferenci Mezinárodní rady pro obilí (IGC) výkonný ředitel této organizace Ecuo Kitahara.

"Zatímco některé země urychlují produkci biopaliv, aby snížily závislost na drahé energii z fosilních paliv, zvýšené ceny obilí a olejnin a výsledné vyšší ceny potravin způsobují v mnoha částech světa velké obavy," řekl Kitahara.

V řadě zemí, kde už přidávání biopaliv do pohonných hmot existuje, to způsobilo prudký růst cen. Například cena kukuřice na světových trzích stoupla za rok o více než 60 procent, především proto, že v USA se již asi čtvrtina produkce kukuřice obětuje výrobě etanolu. Čína, která je v produkci etanolu třetí na světě za USA a Brazílií, zvažuje zastavení nových projektů a přesun k jiným surovinám než kukuřici.

Růst cen potravinářských surovin hrozí i Evropské unii, kde na rozdíl od daňových zvýhodnění USA jdou tradiční direktivní cestou povinného zvyšování podílu biopaliv v benzinu a naftě. Tento měsíc při setkání se zástupci Potravinářské komory ČR zvýšení cen surovin, z nichž se biopaliva vyrábějí, připustila evropská komisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová. Podle Agrární komory zatím růst cen masa, mléčných výrobků a pečiva letos neovlivní biopaliva,ale zcela logicky růst cen krmného obilí a potravinářské pšenice. Obilovin se letos ve světě urodí méně, nižší sklizeň předpokládá jak Amerika tak Ukrajina a zásoby se ztenčí i v Evropské unii.

Šéf IGC upozornil, že poptávku po potravinářských surovinách zvyšují i změny ve stravování rychle bohatnoucích zemí jako Čína a Indie. "Rozsáhlé změny ve stravovacích vzorcích jejich rostoucích středních tříd budou mít výrazný dopad na globální nabídku a poptávku po obilninách a olejninách, protože tito lidé budou kupovat více masných produktů a budou požadovat větší pestrost jídla," řekl Kitahara.

"Trend spotřeby obilí jde nahoru a bude se to ještě stupňovat," předpověděl Kitahara. Znamená to, že výpadek produkce v jedné významné zemi by mohl vyvolat na trzích otřesy. V pondělí termínová cena pšenice v USA vystoupila na 11leté maximum v obavách z napjatých světových zásob a sucha v částech východní Evropy. Ceny americké kukuřice jsou teď nejvyšší za deset let.


Hodnocení => průměr 288
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář