Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35029 lidí


Jana Brázdilová, 4. červen 2008
Mléko zavlažuje pole i v Česku
V Německu  dál zemědělci vylévají mléko na pole a je to již více než 50% produkce.“Není to zanedbatelné množství. V Německu se denně vyprodukuje na 70 milionů litrů mléka u nás je to  přibližně desetina,“ na vysvětlenou uvedl Miroslav Jirovský, předseda Zemědělského svazu. Dodal, že denní ztráty tak v Německu pro producenty mléka jsou na úrovni až 350 milionů korun.

Eugenie Línková, 3. červen 2008
Tyto a další údaje zazněly včera  na tiskové konferenci narychlo svolané Agrární komorou ČR. Ta pozvala  zástupce českých chovatelských svazů a dvou největších mlékařských odbytových družstev Mlecoop a Mlékařské hospodářské družstvo Jih.

Novinářům během narychlo svolané tiskové konferenci řekli, že  v pondělí již  nebyly všechny cisterny s mlékem vpuštěné k odběru do mlékárny v Chamu .Tam totiž němečtí farmáři bránili cisternám , aby vjely do areálu mlékárny. V úterý se dokonce zásilka mléka vracela zpět do ČR komplet:Je to podle Zdeňka Houšky, místopředsedy Mlékařského hospodářského družstva jih celkové množství 325 tisíc litrů.“Toto mléko již nemůže jít k lidské spotřebě a  bude se jako kejda  se souhlasem hygieniků zapravovat do půdy,“ uvedl Houška. zatím ztráty u českých producentů dosáhly více než 2,7 milionů korun, které jim sice nikdo nezaplatí,ale je to jejich podnikatelské riziko a vklad do budoucnosti.“Německý parlament a ministr zemědělství Seehofer stojí za svými farmáři, takže je tu šance , že se na požadavek 43 eurocentů za litr mléka nakonec přece jen dojde.To by byl signál i pro zemědělce ostatních zemí,“ uvedl Houška. Na dotaz novinářů, co tomu říká německý úřad pro hospodářskou soutěž nebo stejná instituce  Evropské unie Jan Veleba uvedl, že jak vidno to neřeší. „Zatímco čeští zemědělci se bojí uvést jakoukoliv cifru, naši kolegové v zahraničí  si jednotně o sumu, za níž chtějí prodávat  říkají,“ dodal Veleba. Ceny u mléka byly v řadě případů podnákladové a to se nyní tímto razantním způsobem řeší. „Mléko se v Evropě  nikdy v historii nevylévalo, je to proto velmi vážná věc,“ řekl představitel Agrární komory dál. Na vině jsou podle politiků i farmářů a zpracovatelů řetězce a jejich tlak na nízké ceny.Přitom jejich rabaty se zvyšují. Jak novinářům  uvedl Miroslav Jirovský u řady mléčných výrobků se  rabat proti roku 2003 zvedl až na dvojnásobek.

Jistou roli ve stávajících problémech  s cenou mléka hraje i nevyrovnaná agrární politika EU, kdy ve srovnání s jinými státy vyváží  EU jen pouhých 8% mléčné produkce.U Nového Zélandu  je tomu přesně naopak, kdy se ze země vyveze  92% a jen 8% se pouští do země v podobě  mlékárenských výrobků..Česká republika vyrábí na spotřebu  zhruba 10% mléka Ať již v podobě  syrového mléka  tak mléčných výrobků.“Je to nutné z hlediska  produkce  .Samozřejmě i s ohledem  na rostoucí dovozy mléčných výrobků,“ uvedl Miroslav Jirovský. .Přitom podle něj by stačilo, aby se roční spotřeba na každého občana ČR zvedla ze současných  239 kilogramů na 260 kilogramů.“Byli jsme navíc většími konzumenty mléka a mléčných výrobků, není to tak dávno, co průměr byl 290 kilogramů na osobu,“ dodal.

Pokud jde o odhad dalšího průběhu demonstrací německých farmářů, z ústních sdělení jejich  představitelů  to vypadá na to, že neskončí dokud nedosáhnou požadované farmářské ceny. V obchodech, zejména v Německu se  problém s nízkými dodávkami mléka již projevil. Němečtí spotřebitelé jsou navíc se svými farmáři solidární a tak reagovali na jejich výzvu větším nákupem mléčných výrobků, minimálně  je to při jednom nákupu za více než  20 euro.Čeští zemědělci proto vyzvali  tuzemské spotřebitele k podobné akci.(viz výzva).
Eugenie Línková, 3. červen 2008


Hodnocení => průměr 398
Autor Nadpis Datum
ycvidcvq    OFsOcjpTtDmK 12:14 26. říjen 2010