- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Ćeská republika je největším producentem máku
Potravinářského máku je nejvíc u nás
Česká republika potvrdila své světové prvenství v pěstování potravinářského máku, přesto že jeho výkupní ceny jsou letos meziročně několikanásobně nižší a pěstitelé mákem podle předběžných odhadů oseli asi o dvacet tisíc hektarů méně než vloni. Uvedl to Zdeněk Kosek se sdružení Český mák.
Pěstitelé letos očekávají také kvůli suchému dubnovému počasí nižší úrodu i horší kvalitu makového semene než loni, uvedl Kosek. Loňská tuzemská produkce ve výši kolem 50 tisíc tun byla dle statistik historicky nejvyšší.
"Letos bude vyvezeno zhruba stejné množství jako loni," odhadl Kosek výsledek exportu máku z loňské sklizně, který stále ještě probíhá. Kvůli propadu výkupních cen máku prý pěstitelé utrží za loňskou sklizeň zhruba 1,3 miliardy korun, za tu předloňskou získali více než dvě miliardy.
Zatímco v dubnu 2008 přesahovala výkupní cena za kilogram makového semene rekordních 95 korun, v letošním dubnu to bylo jen necelých 18 korun. Mák tak není výjimkou mezi rostlinnými komoditami. Ceny téměř všech rostlinných produktů po loňské sklizni začaly klesat, celkem byly dle ČSÚ v dubnu meziročně nižší o více než třetinu.
Za současnou cenu by se pěstování máku dlouhodobě rozhodně nevyplácelo. "Hranice ziskovosti je kolem 30 korun," řekl Kosek, podle nějž však již v květnu začaly ceny máku růst nad 20 korun za kilogram.
Převážná část loňské rekordní produkce tuzemského máku směřovala do zahraničí. Nejvíce jej čeští exportéři vyvezli do Polska a Ruska, k významným dovozcům českého máku patří též Německo, Rakousko a Nizozemí, které však český mák dále vyvážejí.
Úspěchu českého máku v zahraničí podle odborníků kromě jeho vysoké kvality nahrává také fakt, že řada zemí, které byly dříve jeho tradičními pěstiteli, jeho produkci kvůli obavě ze zneužívání máku k výrobě narkotik opustila. Česká republika však až na malé výjimky zatím žádné větší případy zneužívání makoviny nezaznamenala. Hlavním konkurentem pro tuzemskou plodinu je mák vypěstovaný v Turecku, které dříve bylo světovou jedničkou v jeho produkci. Kvalita tureckého je však dle odborníků nižší než u českého máku. Podle neoficiálních zdrojů nejvíce máku na světě pěstují v Afghánistánu, tamější produkce je však nelegální a slouží téměř výhradně k výrobě drog.