Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 33516 lidí


Jana Brázdilová, 18. květen 2010
Stavy hlavních druhů hospodářských zvířat v ČR klesly

Stavy hlavních druhů hospodářských zvířat s výjimkou ovcí, koz a koní se oproti loňskému roku snížily, vyplývá ze soupisu k 1. dubnu 2010, který pravidelně sestavuje Český statistický úřad. Nejvýrazněji poklesly počty chované drůbeže, ubylo také skotu a prasat, kterých se v zemi nyní chová nejméně od druhé světové války.

Chovy skotu začátkem uplynulého měsíce čítaly 1,35 milionu kusů, o jedno procento méně než o rok dříve. U krav se stavy snížily o 1,5 procenta na 551.000. Naopak o 4,6 procenta na 167.000 kusů přibylo krav bez tržní produkce mléka.

V Česku se ke stejnému datu chovalo 24,8 milionu kusů drůbeže. Meziroční pokles činil více než šest procent. Chovy prasat byly zredukovány o 3,2 procenta na rekordně nízkých 1,9 milionu kusů. Ještě na začátku 90. let minulého století přitom přesahovaly 4,5 milionu kusů.

Na téměř 30.000 se naopak rozrostly chovy koní, téměř o třetinu přibylo chovaných koz, jejichž počet k 1. dubnu činil přibližně 21.700. Zhruba o osm procent na 197.000 kusů se rozšířila stáda ovcí.

Živočišná produkce v ČR se v posledních letech neustále snižuje, zatímco rostlinná stagnuje. V důsledku klesajícího odbytu krmných plodin a růstu obilných polí na úkor ploch dříve tradičních brambor, cukrové řepy či pícnin tak dochází k nadprodukci obilí, jehož bylo loni vyvezeno rekordních 1,7 milionu tun.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je rostoucí nerovnováha mezi živočišnou a rostlinnou výrobou negativním trendem. Rostlinná výroba totiž znamená z větší části produkci surovin, zatímco živočišná výroba představuje přidanou hodnotu, tedy zisk a zaměstnanost. Šanci pro budoucí uplatnění rostlinné produkce vidí Veleba v jejím využití k energetickým účelům.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 297
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář